REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaStagnacja edukacyjna w USA; sukcesy polskich uczniów

Stagnacja edukacyjna w USA; sukcesy polskich uczniów

-

We wtorek podano wyniki Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA. Amerykańskie nastolatki nie poczyniły na polu akademickim spektakularnych postępów i od 10 lat utrzymują się na tym samym poziomie. Natomiast polscy uczniowie zrobili ogromny krok. Znaleźli się w czołówce krajów europejskich. 

uczniowie
fot. indianapublicmedia.org

Polska, Niemcy, Irlandia i Wietnam, który w 2012 roku po raz pierwszy brał udział w sprawdzianie umiejętności, przyćmiły Stany Zjednoczone zarówno w dziale matematyki jak i przedmiotów ścisłych.

REKLAMA

„Wyniki USA to obraz edukacyjnej stagnacji. Rzeczywistość nie zbiega się z naszymi aspiracjami posiadania najlepiej wykształconej, najbardziej konkurencyjnej siły  roboczej na świecie” − ubolewał sekretarz Departamentu Edukacji Arne Duncan.

„Podczas gdy wyniki USA zasadniczo nie różniły się od wyników z poprzednich lat, to niektóre kraje prześcignęły nas. Na przykład Polska i Irlandia przeskoczyły nas w trzech dziedzinach” − zauważył Jack Buckley z wydziału badań w Departamencie Edukacji.

Jesienią 2012 roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przetestowała z wiedzy w różnych dziedzinach 28 milionów uczniów w wieku 15-16 lat z 65 państw, w tym 34 należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wśród państw OECD USA osiągnęły nieco lepszy od przeciętnego wynik z matematyki. Nie zdołały jednak przeskoczyć Szanghaju, Singapuru, Hongkongu, Japonii, Korei, Finlandii, Irlandii, Taipei, Polski i Estonii. Najgorsze wyniki mieli uczniowie z Peru, Indonezji, Kataru, Kolumbii i Jordanii.

W czytaniu ze zrozumieniem USA uplasowały się na 17. miejscu. Lepsze wyniki miał Szanghaj, Hongkong, Singapur, Japonia, Finlandia, Irlandia, Taipei, Polska i Estonia. Na szarym końcu znalazły się: Argentyna, Albania, Kazachstan, Katar i Peru.

W  rozumowaniu w naukach przyrodniczych USA z 497  punktami zajęły 17. miejsce. Wyżej wymienione kraje ponownie znalazły się w czołówce. Wśród państw Unii Europejskiej polscy uczniowie zajęli trzecie miejsce po Finlandii i Estonii. Najlepsze wyniki na świecie w tej dziedzinie uzyskali uczniowie z  Szanghaju i Hongkongu.

Warto zaznaczyć, że żaden inny kraj nie poprawił swoich wyników tak bardzo jak Polska. Lepsze wyniki niż w 2009 roku mieli zarówno uczniowie najsłabsi, jak i najlepsi.

Amerykańska Federacja Nauczycieli obawia się, że średnie wyniki amerykańskich uczniów będą przyczynkiem do wznowienia wezwań do zmiany szkolnictwa publicznego. Inni wskazują, że zamiast lamentować należy przyjrzeć się w jaki sposób kraje takie jak Polska, w krótkim czasie potrafiły poprawić poziom nauczania.

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów to najważniejsze i najwięsze badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu.

(eg)  

 

REKLAMA

2091101950 views

REKLAMA

2091102249 views

REKLAMA

2092898708 views

REKLAMA

2091102530 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091102676 views

REKLAMA

2091102820 views