REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sprawca strzelaniny w klinice aborcyjnej stanął przed sądem

Sprawca strzelaniny w klinice aborcyjnej stanął przed sądem

-

Robert L. Dear fot.Colorado Springs Police Department/EPA
Robert L. Dear fot.Colorado Springs Police Department/EPA

Mężczyzna oskarżony o zabicie trzech osób i ranienie dziewięciu innych w strzelaninie, do której doszło w piątek w klinice aborcyjnej w stanie Kolorado, usłyszał w poniedziałek, że grozi mu zarzut popełnienia morderstwa pierwszego stopnia.

REKLAMA

Napastnik, 57-letni Robert L. Dear wystąpił po raz pierwszy przed sądem za pośrednictwem łącza wideo z więzieniem, w którym się obecnie znajduje. Skuty w kajdanki i ubrany w białą kamizelkę bezpieczeństwa Dear potwierdził jedynie, że rozumie zarzuty i powiedział, że nie ma żadnych pytań.

Sędzia Gil Martinez powiedział mu, że jeśli zostanie oskarżony, to grozi mu minimum dożywocie, a maksymalnie – kara śmierci. Formalne zarzuty Dear ma usłyszeć podczas posiedzenia sądu 9 grudnia. Jego obrońcą jest Dan King, ten sam adwokat, który bronił Jamesa Holmesa, sprawcy głośnej strzelaniny w kinie Aurora w Kolorado. Za zabicie 12 osób i ranienie 70 Holmes został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Wbrew oczekiwaniom poniedziałkowe wystąpienie Deara, któremu oprócz tłumów dziennikarzy przysłuchiwali się w sądzie także bliscy ofiar, nie przyniosło nic nowego na temat motywacji jego działań.

Tymczasem zdaniem Planned Parenthood, jednej z największych w USA organizacji non profit działającej na rzecz tzw. świadomego rodzicielstwa, która posiada sieć klinik, gdzie przeprowadzane są zabiegi przerywania ciąży, to najprawdopodobniej sprzeciw wobec aborcji był głównym motywem sprawcy.

Media doniosły bowiem, że po aresztowaniu Dear powiedział policjantom: “Nigdy więcej pociętych na kawałki dzieci!” Zostało to odebrane jako odniesienie do stawianych Planned Parenthood przez skrajną prawicę zarzutów, że organizacja ta handluje organami płodów po aborcji. Organizacja odpiera zarzuty twierdząc, że jedynie przekazuje embriony do badań nad komórkami macierzystymi, co jest w pełni legalne. Zapewnia, że robi to nieodpłatnie, otrzymując jedynie zwrot kosztów dostarczenia materiału.

W strzelaninie, do której doszło w piątek w ośrodku Planned Parenthood w miejscowości Colorado Springs w stanie Kolorado, zginęły trzy osoby, w tym policjant, a dziewięć zostało rannych. Sprawcę zatrzymano po kilkugodzinnym oblężeniu i wymianie ognia. Życiu rannych osób, wśród których jest pięciu funkcjonariuszy policji, nic nie zagraża. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks