REKLAMA

2132664489 views

REKLAMA

2132664488 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat przegłosował trzeci pakiet pomocowy na czas pandemii

Senat przegłosował trzeci pakiet pomocowy na czas pandemii

-

Po negocjacyjnym maratonie Senat USA przegłosował w sobotę gigantyczny, warty około 1,9 bln dolarów, pakiet gospodarczy na czas pandemii koronawirusa. Projektem ustawy zajmie się teraz Izba Reprezentantów.

Za przyjęciem pakietu opowiedziało się w Senacie 50 Demokratów, przeciw było 49 Republikanów. Warta około 10 proc. amerykańskiego PKB ustawa trafi w przyszłym tygodniu do kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów. Następnie na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiadał, że zamierza ją podpisać. Gospodarcze wsparcie od rządu i Kongresu na czas pandemii Covid-19 było jednym z kluczowych punktów jego kampanii.

REKLAMA

Projekt ustawy zakłada dodatkowe środki z budżetu na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią. Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Pakiet przewiduje także kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem w wysokości 1400 dol. Na wiosnę 2020 roku Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości 1000 dolarów.

Na tydzień przed wygaśnięciem nadprogramowego wsparcia dla bezrobotnych pakiet przewiduje przedłużenie go do września. Do tego okresu osoby bezrobotne otrzymywać mają dodatkowe 300 dolarów tygodniowo do swoich podstawowych zasiłków. Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 miliardów dol.

Do przegłosowania ustawy doszło po trwającym ponad dobę, w tym przez całą noc z piątku na sobotę, posiedzeniu Senatu i trwającym od tygodni maratonie negocjacyjnym. “Wielu z nas pracowało bez przerwy przez 36 godzin” – zauważył Chuck Schumer, przywódca demokratycznej większości w tej izbie. Polityk podziękował wszystkim zatrudnionym w Kongresie za wypełnianie swoich obowiązków w wyjątkowych okolicznościach.

W toku negocjacji doszło do kilku zmian w porównaniu z pakietem przegłosowanym pod koniec lutego przez Izbę Reprezentantów. Główne dotyczą ograniczenia pomocy dla bezrobotnych oraz odrzucenia zapisów o wprowadzeniu federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę, za którymi optował senator Bernie Sanders. Przeciwko takiemu krokowi oprócz Republikanów opowiedziało się także ośmiu Demokratów.

W czterech przegłosowanych przez Kongres pakietach na krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA. Pod koniec grudnia 2020 roku zatwierdzono kolejny pakiet, warty około 900 miliardów dol., który powiązano z ustawą budżetową.

Rozmowy na temat wsparcia dla gospodarki na czas epidemii toczyły się w intensywnie od lata. Demokraci opowiadali się za kwotami sięgającymi nawet 3 bilionów, wskazując na konieczność stymulowania gospodarki w kryzysie. Republikanie wysuwali ostrożniejsze propozycję, wskazując na ryzyko nadmiernego długu publicznego.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Trzeci pakiet pomocowy na czas pandemii? Dziennikarz PAP lubi żartować albo nie wie co dzieje się w Ameryce. Bezpośrednio z Covid związane jest tylko 9% z przegłosowanego 1.9 T dolarów. Reszta to tzw. “pork” i zwyczajna korupcja.

REKLAMA

2129611027 views

REKLAMA

REKLAMA

2129611042 views

REKLAMA

REKLAMA

2131407362 views

REKLAMA

2129611052 views

REKLAMA

2129611055 views

REKLAMA

2129611059 views