REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSchiff na czele tzw. menedżerów procesu Trumpa

Schiff na czele tzw. menedżerów procesu Trumpa

-

Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wyznaczyła w środę siedmiu tzw. menedżerów procesu parlamentarnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W Senacie pełnić będą oni rolę prokuratorów. Na czele zespołu stanie szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff.

Obok Schiffa wśród tzw. menedżerów procesu znaleźli się: szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Jerrold Nadler oraz kongresmeni Hakeem Jeffries, Zoe Lofgren, Val Demings, Sylvia Garcia oraz Jason Crow.

REKLAMA

Jako szef komisji Schiff był jedną z kluczowych postaci Demokratów w parlamentarnym śledztwie w sprawie afery ukraińskiej. Trump nazwał go „obłąkanym” i wyśmiewał jego „szyję (cienką – PAP) jak ołówek”.

Oczekuje się, że kontrolowana przez Partię Demokratyczną Izba Reprezentantów USA w środę zagłosuje w sprawie przesłania do Senatu artykułów impeachmentu Trumpa.

Krok taki umożliwi rozpoczęcie senackiego procesu parlamentarnego Trumpa. Otwierających przemów – według kontrolujących Senat Republikanów – można spodziewać się w izbie wyższej parlamentu USA już w przyszłym tygodniu.

Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu działa on jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta i decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić. Trwa uzgadnianie szczegółów ram formalnych procesu.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w grudniu 2019 roku dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Pelosi zapowiadała wcześniej, że przekaże do Senatu artykuły impeachmentu, jeśli w kwestii warunków procesu „zobaczymy coś, co jest dla nas uczciwe”. Demokraci chcą, by w procesie wzywani byli świadkowie. Przywódca republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell utrzymuje, że jakakolwiek decyzja w sprawie świadków powinna zapaść dopiero po rozpoczęciu procesu.

Do usunięcia prezydenta z urzędu potrzeba większości dwóch trzecich głosów w Senacie, czyli co najmniej 67. Z uwagi na przewagę w izbie Republikanów wiele wskazuje, że uniewinni ona Trumpa.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2100235545 views

REKLAMA

REKLAMA

2100235778 views

REKLAMA

REKLAMA

2102032170 views

REKLAMA

2100235921 views

REKLAMA

2100236022 views

REKLAMA

2100236132 views