REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd Najwyższy USA zezwolił na wznowienie federalnych egzekucji

Sąd Najwyższy USA zezwolił na wznowienie federalnych egzekucji

-

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił we wtorek na wznowienie egzekucji wykonywanych przez władze federalne po 17 latach przerwy, unieważniając odroczenie czterech egzekucji, o czym zdecydował dzień wcześniej federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie.

Skazani „nie podjęli niezbędnych kroków, aby uzasadnić interwencję sądu federalnego w ostatniej chwili” – głosi orzeczenie Sądu Najwyższego opublikowane we wtorek wcześnie rano czasu lokalnego.

REKLAMA

„Uchylamy wstępne orzeczenie sądu federalnego, a egzekucje mogą odbywać się zgodnie z planem” – postanowił SN, odnosząc się do egzekucji czterech osób skazanych na śmierć. Wykonanie wyroków zostało odroczone w poniedziałek przez sąd, który stwierdził, że nie wszystkie odwołania skazańców zostały rozpatrzone.

W niedzielę federalny sąd apelacyjny w Chicago zdecydował, że wykonanie kary śmierci na skazanym za morderstwo trzech osób Danielu Lewisie Lee może odbyć się zgodnie z planem w poniedziałek. Sąd oddalił tym samym skargę krewnych ofiar zabójcy, którzy wnieśli o wstrzymanie egzekucji, argumentując że z uwagi na pandemię koronawirusa nie będą w stanie bezpiecznie uczestniczyć w egzekucji.

Wykonanie kary śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny miało odbyć się w poniedziałek w federalnym ośrodku w Terre Haute w stanie Indiana.

Jednak tego samego dnia sąd federalny odroczył tę egzekucję, by zezwolić na złożenie kolejnych wniosków o wstrzymanie wykonywania federalnych kar śmierci przez wstrzyknięcie trucizny. To właśnie sądowe spory o dopuszczalność egzekucji za pomocą zastrzyku z trucizną sprawiły, że wykonywanie federalnych wyroków śmierci zostało wstrzymane na lata.

47-letni Lee, który był członkiem rasistowskiej organizacji, został skazany w stanie Arkansas w 1996 roku za zabójstwo handlarza bronią, jego żony i ich 8-letniej córki. Wspólnik Lee został wcześniej skazany przez sąd federalny na dożywocie.

Prokurator generalny USA William Barr zapowiedział, że w lipcu i sierpniu wykonane zostaną egzekucje czterech osób skazanych za zabójstwa dzieci. Dwie egzekucje, oprócz Lee, zaplanowano na bieżący tydzień; w środę ma zostać stracony Wesley Ira Purkey, a w piątek Dustin Lee Honken. Natomiast czwarty skazany Keith Dwayne Nelson ma być stracony w sierpniu.

Oprócz tego na egzekucje czeka jeszcze w Stanach Zjednoczonych 58 innych przestępców. (PAP)

REKLAMA

2097849528 views

REKLAMA

REKLAMA

2097849761 views

REKLAMA

REKLAMA

2099646153 views

REKLAMA

2097849905 views

REKLAMA

2097850007 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097850117 views