REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sąd Najwyższy USA zezwolił na wznowienie federalnych egzekucji

Sąd Najwyższy USA zezwolił na wznowienie federalnych egzekucji

-

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił we wtorek na wznowienie egzekucji wykonywanych przez władze federalne po 17 latach przerwy, unieważniając odroczenie czterech egzekucji, o czym zdecydował dzień wcześniej federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie.

Skazani “nie podjęli niezbędnych kroków, aby uzasadnić interwencję sądu federalnego w ostatniej chwili” – głosi orzeczenie Sądu Najwyższego opublikowane we wtorek wcześnie rano czasu lokalnego.

REKLAMA

“Uchylamy wstępne orzeczenie sądu federalnego, a egzekucje mogą odbywać się zgodnie z planem” – postanowił SN, odnosząc się do egzekucji czterech osób skazanych na śmierć. Wykonanie wyroków zostało odroczone w poniedziałek przez sąd, który stwierdził, że nie wszystkie odwołania skazańców zostały rozpatrzone.

W niedzielę federalny sąd apelacyjny w Chicago zdecydował, że wykonanie kary śmierci na skazanym za morderstwo trzech osób Danielu Lewisie Lee może odbyć się zgodnie z planem w poniedziałek. Sąd oddalił tym samym skargę krewnych ofiar zabójcy, którzy wnieśli o wstrzymanie egzekucji, argumentując że z uwagi na pandemię koronawirusa nie będą w stanie bezpiecznie uczestniczyć w egzekucji.

Wykonanie kary śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny miało odbyć się w poniedziałek w federalnym ośrodku w Terre Haute w stanie Indiana.

Jednak tego samego dnia sąd federalny odroczył tę egzekucję, by zezwolić na złożenie kolejnych wniosków o wstrzymanie wykonywania federalnych kar śmierci przez wstrzyknięcie trucizny. To właśnie sądowe spory o dopuszczalność egzekucji za pomocą zastrzyku z trucizną sprawiły, że wykonywanie federalnych wyroków śmierci zostało wstrzymane na lata.

47-letni Lee, który był członkiem rasistowskiej organizacji, został skazany w stanie Arkansas w 1996 roku za zabójstwo handlarza bronią, jego żony i ich 8-letniej córki. Wspólnik Lee został wcześniej skazany przez sąd federalny na dożywocie.

Prokurator generalny USA William Barr zapowiedział, że w lipcu i sierpniu wykonane zostaną egzekucje czterech osób skazanych za zabójstwa dzieci. Dwie egzekucje, oprócz Lee, zaplanowano na bieżący tydzień; w środę ma zostać stracony Wesley Ira Purkey, a w piątek Dustin Lee Honken. Natomiast czwarty skazany Keith Dwayne Nelson ma być stracony w sierpniu.

Oprócz tego na egzekucje czeka jeszcze w Stanach Zjednoczonych 58 innych przestępców. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks