REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrzyjaciółka Epsteina aresztowana za ułatwianie mu seksualnego wykorzystywania nieletnich

Przyjaciółka Epsteina aresztowana za ułatwianie mu seksualnego wykorzystywania nieletnich

-

FBI aresztowało w czwartek w stanie New Hampshire, Ghislaine Maxwell, przyjaciółkę nieżyjącego amerykańskiego finansisty Jeffreya Epsteina. Zarzuca się jej m.in. rekrutowanie dla niego nieletnich dziewcząt i kobiet, które milioner wykorzystywał seksualnie.

„Maxwell była jedną z najbliższych współpracowniczek Epsteina i pomogła mu wykorzystywać dziewczynki, które miały zaledwie 14 lat” – powiedziała podczas konferencji prasowej Audrey Strauss, pełniąca obowiązki federalnej prokurator Południowego Dystryktu Nowego Jorku.Jak głosi oskarżenie wielkiej ławy przysięgłych, zarzuty wobec 58-letniej Maxwell, która jest Brytyjką, obejmują przywożenie małoletnich w celu przestępczej aktywności seksualnej, a także udział w spisku, by nakłonić je do świadczenia nielegalnych usług seksualnych.

Dokument stwierdza, że Maxwell niekiedy rozbierała się przy dziewczynkach lub angażowała je w „seksualne masaże”. Jej obecność ułatwiała Epsteinowi akty seksualne, ponieważ ofiary milionera czuły się jakby uspokojone widząc, że jest tam dorosła kobieta.

REKLAMA

Maxwell aresztowano w Bradford w New Hampshire. Ma być przesłuchana w sądzie okręgowym w tym stanie.

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne NPR, zarzuty prokuratury wobec Maxwell pokrywają się ze stawianymi zarzutami przez ofiary Epsteina. Obwiniają one córkę brytyjskiego magnata medialnego i polityka Roberta Maxwella o pomoc finansiście w handlu ludźmi na tle seksualnym.

Wcześniej Maxwell zaprzeczała zarzutom jakoby miała związek z procederem wykorzystywania przez Epsteina dziewcząt i młodych kobiet. Zeznawała tak m.in. w roku 2016 pod przysięgą w sprawie Epsteina. W przedstawionym w czwartek akcie oskarżenia pada pod jej adresem zarzut o krzywoprzysięstwo.

W ubiegłym roku Epstein został aresztowany i oskarżony m.in. o handel nieletnimi i płacenie swym ofiarom za rekrutację innych nieletnich dziewcząt. 10 sierpnia 2019 roku, prawie miesiąc po aresztowaniu, mężczyzna zmarł w celi, a jego śmierć uznano za samobójstwo.

NPR przytacza wypowiedź asystenta dyrektora FBI w Nowym Jorku Williama Sweeneya, którego zdaniem od tamtego czasu Maxwell pozostawała pod obserwacją agentów federalnych.

„Niedawno dowiedzieliśmy się, że przeniosła się do wspaniałej posiadłości w New Hampshire. Wciąż prowadziła uprzywilejowane życie, podczas gdy jej ofiary żyją w traumie zadanej im przed laty” – zauważył.

Jak zaznaczyła prokurator Strauss, Maxwell udawała, że interesuje się dziewczynkami. Nakłaniała je, aby pozwalały Epsteinowi płacić za podróż i edukację. „W rezultacie ofiary czuły się wdzięczne i wierzyły, że Maxwell i Epstein starają się im pomóc” – napisano w akcie oskarżenia.

Do domniemanych nadużyć seksualnych dochodziło m.in. w domu finansisty na Manhattanie, w posiadłości w Palm Beach na Florydzie, ranczo w Santa Fe, w Nowym Meksyku, oraz w domu Maxwell w Londynie.

„Udawała, że jest kobietą, której można zaufać. (…) Przez cały czas aranżowała (spotkania) tak, aby Epstein mógł je (dziewczynki) wykorzystywać seksualnie, a w niektórych przypadkach sama Maxwell je wykorzystywała. Dzisiaj, po wielu latach, Ghislaine Maxwell jest ostatecznie oskarżona o swój udział w tych przestępstwach” – podkreśliła prokurator Strauss.

Dodała, że jej biuro wciąż chciałoby przesłuchać syna brytyjskiej królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja, wieloletniego przyjaciela zarówno Maxwell jak i Epsteina. W zeszłym miesiącu książę zgodził się dostarczyć pisemne oświadczenie, ale nie chce być przesłuchiwany.

Akt oskarżenia wobec Maxwell koncentruje się na latach 90., kiedy Brytyjka „była w bliskim związku z Epsteinem, a Epstein płacił jej również za zarządzanie jego różnymi nieruchomościami”.

„Byli jak partnerzy biznesowi” – cytował w czwartek dziennik „New York Times” fragment wcześniejszego zeznania menadżera domu Epsteina, Janusza Banasiaka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2103112970 views

REKLAMA

2103113202 views

REKLAMA

2104909594 views

REKLAMA

2103113345 views

REKLAMA

2103113445 views

Praca pod palmami?

Kura w syropie

Tragiczny lot R101

Grzechy ginekologa

REKLAMA

2103113555 views