REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden zezwolił dowódcom sił zbrojnych na prowadzenie operacji przeciw ISIS-Ch

Prezydent Biden zezwolił dowódcom sił zbrojnych na prowadzenie operacji przeciw ISIS-Ch

-

Prezydent Joe Biden w piątek dał dowódcom sił zbrojnych USA pełny mandat na prowadzenie operacji militarnych przeciw Państwu Islamskiemu Prowincji Chorasan (ISIS-Ch). Doradcy wojskowi ostrzegli go, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnego zamachu w Kabulu – poinformował przedstawiciel Białego Domu.

Dowódcy sił USA, którzy przygotowują akcję odwetową, wymierzoną w ISIS-Ch, ostrzegli też, że misja ewakuacji ludzi z Kabulu wkroczyła w najbardziej niebezpieczną fazę.

REKLAMA

Biały Dom poinformował nieco później, że dowódcy zapewnili prezydenta, iż dysponują właściwymi środkami, aby przeprowadzić operacje wojskowe.

W czwartek wieczorem, po eksplozjach w pobliżu lotniska w Kabulu, prezydent Biden zapowiedział odwet za ten zamach, do którego zorganizowania przyznało się ISIS-Ch. Nie zmienił jednak zdania w sprawie wyjścia wojsk z Afganistanu.

W samobójczym zamachu w Kabulu zginęło 13 żołnierzy USA, a 18 zostało rannych. Informacje na temat ogólnej liczby ofiar nadal są sprzeczne, różne źródła podają odmienne bilanse, które wahają się od 92 do 170 zabitych; również liczba rannych nie została jeszcze ostatecznie ustalona.

Początkowo podejrzewano, że atak przeprowadziło dwóch zamachowców, ale podczas piątkowej konferencji prasowej Pentagonu gen. sił lądowych William Taylor poinformował, że był to jeden zamachowiec samobójca.

Rzecznik resortu obrony John Kirby zapewnił, że siły USA mają zdolności bojowe, by bronić się i przeprowadzić konieczne operacje w Afganistanie przeciw ISIS-Ch, ich priorytetem jest jednak ewakuacja i jej bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy. (PAP)

REKLAMA

2119249844 views

REKLAMA

2119249937 views

REKLAMA

REKLAMA

2121046290 views

REKLAMA

2119250004 views

REKLAMA

2119250060 views

REKLAMA

2119250102 views