REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPorozumienie w sprawie ruchów imigracyjnych kończy Szczyt Ameryk w Los Angeles

Porozumienie w sprawie ruchów imigracyjnych kończy Szczyt Ameryk w Los Angeles

-

„Joe Biden po raz pierwszy od początku swej prezydentury mógł rozmawiać we własnym domu bezpośrednio z niemal wszystkimi przywódcami regionu i zapewnił, że sprawy Ameryki Łacińskiej – przede wszystkim problem imigracji ekonomicznej – będą priorytetem Waszyngtonu”, pisze w piątkowym wydaniu „La Nacion”.

W ten sposób latynoamerykański dziennik podsumowuje dwudniowe obrady Szczytu Ameryk w Los Angeles (poprzedni odbył się cztery lata temu w 2018 roku w stolicy Peru, Limie). 

REKLAMA

Dziennik zaznacza przy tym, że potrzebne są nowe sposoby rozwiązywania narastającego kryzysu imigracyjnego w regionie, który zaostrza dodatkowo dalsza pauperyzacja najuboższych warstw ludności następująca obecnie m.in. wskutek globalnych następstw wojny w Ukrainie. 

Modelem, który Biały Dom zaproponował w Los Angeles jako najodpowiedniejszy dla niesienia pomocy Ameryce Łacińskiej i ograniczenia wzmagającego się nacisku migracji zarobkowej z najuboższych krajów na granice USA, Meksyku i innych zamożniejszych krajów regionu, powinny być prywatne inwestycje prowadzone za pośrednictwem Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (BID).

Jest to zaprezentowana Ameryce Łacińskiej na szczycie w Los Angeles przez sztab prezydenta Bidena alternatywa chińskiego modelu ekspansji – państwowej strategii Szlaku Jedwabnego, która polega na działaniu za pomocą miliardowych inwestycji państwowych – napisała cytowana już „La Nacion”.

Zaproponowana przez amerykańskich gospodarzy Szczytu Ameryk i podpisana w piątek „Deklaracja w sprawie migracji i ochrony” opiera rozwiązanie problemu imigracji ekonomicznej w Ameryce Łacińskiej na następujących zasadach: ekonomicznej pomocy stabilizacyjnej dla wspólnot i regionów, uporządkowaniu imigracji zarobkowej w celu jej legalizacji, podejmowaniu prób szybkiego uporządkowania i legalizacji „strumieni migracyjnych”.

Jednym z żywo komentowanych przez media obu Ameryk wydarzeń Szczytu stało się piątkowe spotkanie prezydenta USA z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro, któremu zaproszenie do Los Angeles wręczył specjalny wysłannik Joe Bidena.

Opiniotwórczy dziennik brazylijski „Folha de S.Paulo”, tak poinformował w piątek o rozmowie obu polityków: „Prezydent Jair Bolsonaro spotkał się z prezydentem Joe Bidenem po raz pierwszy odkąd demokrata zastąpił w Białym Domu Donalda Trumpa. Bolsonaro powiedział amerykańskiemu przywódcy, że kiedy zakończy urzędowanie, uczyni to w sposób demokratyczny”.

„Zająłem stanowisko (prezydenta) na drodze demokratycznej i jestem pewny, że kiedy będę z niego odchodził nastąpi to zgodnie zasadami demokracji” –zapewnił gospodarza Szczytu Ameryk prezydent Bolsonaro.

To oświadczenie prezydenta Brazylii komentowane jest przez media regionalne jako riposta Jaira Bolsonaro na spekulacje prasowe dotyczące jego wcześniejszych wypowiedzi, w których kwestionował solidność i wiarygodność brazylijskiego systemu wyborczego. (PAP)

REKLAMA

2096987565 views

REKLAMA

REKLAMA

2096987800 views

REKLAMA

REKLAMA

2098784194 views

REKLAMA

2096987947 views

REKLAMA

2096988048 views

REKLAMA

2096988159 views