REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": Prezydent Biden zdecydował o przesłaniu dowodów na temat rosyjskich zbrodni wojennych...

„NYT”: Prezydent Biden zdecydował o przesłaniu dowodów na temat rosyjskich zbrodni wojennych do MTK

-

Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennnych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym – podał w środę „New York Times”. Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.

Jak pisze „NYT”, mimo że Biały Dom nie ogłosił dotąd tej decyzji publicznie, zaczął o tym we wtorek informować kongresmenów, rozstrzygając w ten sposób wewnętrzny spór w administracji.

REKLAMA

Według źródeł dziennika, mimo że administracja chwaliła działania MTK i wydanie przez niego nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, to za kulisami w Białym Domu toczyła się intensywna debata czy USA powinny dzielić się posiadanymi informacjami z Trybunałem.

„Za” opowiadały się Departament Stanu i Departament Sprawiedliwości, jednak sprawę blokował Pentagon, który obawiał się, że stworzy to precedens otwierający furtkę dla ścigania amerykańskich wojskowych w przyszłości. Ani Rosja, ani USA nie są bowiem stronami Statutu Rzymskiego stanowiącego podstawę działania MTK. Oba kraje początkowo podpisały dokument, lecz później wycofały swoje podpisy.

W środę o zmianę tej polityki w kontekście śledztwa MTK w sprawie deportacji ukraińskich dzieci zaapelował do administracji Bidena w liście szef komisji spraw zagranicznych Senatu Bob Menendez. Jak powiedział dziennikowi senator, choć nie słyszał o zmianie polityki, to przyjmie ją z zadowoleniem. Nazwał też postawę Pentagonu „nie do przyjęcia”.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2093148642 views

REKLAMA

2093148926 views

REKLAMA

2094945375 views

REKLAMA

2093149176 views

REKLAMA

2093149314 views

REKLAMA

2093149455 views