REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": będą ćwiczenia sił USA w Polsce, ale "nadzwyczaj skromne"

„NYT”: będą ćwiczenia sił USA w Polsce, ale „nadzwyczaj skromne”

-

Będą ćwiczenia lądowe sił USA w Polsce i Estonii, ale „nadzwyczaj skromne” – pisze „New York Times” na swej stronie internetowej, powołując się na zachodnich dyplomatów. W Polsce ćwiczenia mają potrwać ok. 2 tygodni i weźmie w nich udział ok. 150 żołnierzy.

Amerykańscy żołnierze wsiadają na pokłąd Boeinga CH-47 w bazie w Niemczech fot. Armin  Weigel/ PAP/EPA
Amerykańscy żołnierze wsiadają na pokłąd Boeinga CH-47 w bazie w Niemczech fot. Armin Weigel/ PAP/EPA

„Stany Zjednoczone planują przeprowadzenie niewielkich ćwiczeń sił lądowych w Polsce i Estonii, ażeby uspokoić tych wschodnioeuropejskich członków NATO zaniepokojonych działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i w jej pobliżu” – pisze nowojorska gazeta.

REKLAMA

Ćwiczenia – jak precyzuje „NYT” – są częścią zakrojonych na szerszą skalę działań NATO w celu wzmocnienia powietrznej, morskiej i lądowej obecności Sojuszu w Europie Wschodniej w odpowiedzi na nowe działania Rosji w regionie.

Dziennik dodaje, że nie jest jasne, ilu dodatkowych żołnierzy Stany Zjednoczone i inne państwa NATO mogłyby rozmieścić w Europie Wschodniej po zakończeniu ćwiczeń, ani w jakim stopniu działania te zmniejszyłyby panujące tam obawy.

„NYT” pisze, że „ćwiczenia sił lądowych, jakie planuje administracja (prezydenta Baracka) Obamy, są nadzwyczaj skromne”. „W ćwiczeniach w Polsce, co do których decyzja ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu, weźmie udział kompania amerykańskiej armii; ćwiczenia potrwają około dwóch tygodni” – powiedziały gazecie zachodnie źródła, zastrzegające anonimowość. Amerykańska kompania składa się z około 150 żołnierzy. Według doniesień „NYT” „ćwiczenia w Estonii byłyby podobne”.

 

„Chociaż ćwiczenia będą krótkie, Stany Zjednoczone rozważają inne sposoby utrzymania regularnej obecności sił lądowych w Europie Wschodniej na zasadzie rotacyjnego wysyłania wojsk i prowadzenia tam szkoleń” – pisze nowojorski dziennik.

W piątek w wydaniu internetowym „Washington Post” napisał, że „Polska i USA ogłoszą w przyszłym tygodniu wysłanie do Polski lądowych sił jako elementu wzmocnienia obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie”. Dziennik zaznaczył, że powiedział mu o tym podczas swej wizyty w Waszyngtonie minister obrony Tomasz Siemoniak, ale nie zacytował wprost słów ministra. Jak odnotowała waszyngtońska gazeta, Siemoniak powiedział, iż krok ten został uzgodniony na poziomie politycznym; nie ujawnił jednak więcej szczegółów.

„New York Times” odnotowuje na koniec, że liczebność kompanii, która ma wziąć udział w ćwiczeniach, odbiega od tego, co proponował na początku kwietnia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Polska chciałaby wzmocnienia stałej obecności wojskowej NATO w państwach na wschodzie Sojuszu. Przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję, Sikorski powiedział, że „władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium”. Przedtem w Weimarze szef polskiej dyplomacji powiedział, że „byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego”. (PAP)

 

 

 

REKLAMA

2107701743 views

REKLAMA

REKLAMA

2107701975 views

REKLAMA

2109498366 views

REKLAMA

2107702116 views

REKLAMA

2107702215 views

REKLAMA

2107702323 views