REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNowe przepisy mają zwiększyć eksport uzbrojenia

Nowe przepisy mają zwiększyć eksport uzbrojenia

-

Rząd USA przygotowuje przepisy mające znacząco zwiększyć eksport uzbrojenia, co ma to ułatwić zawieranie szybszych i większych transakcji z krajami od Europy Wschodniej po Azję Południowo-Wschodnią – podał dziennik “Washington Times”.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział gazecie, że nowe wytyczne ukierunkowane są na dalsze zwiększanie już i tak znacznego udziału USA w światowym handlu bronią oraz na przekonywanie sojuszników, by nie decydowali się na chińskich, rosyjskich lub izraelskich dostawców.

REKLAMA

“Logika tego jest taka, że musimy lepiej i szybciej zatwierdzać umowy z krajami, o których wiemy, że zwrócą się do kogoś innego i dokonają zakupów w Chinach, Rosji, Francji, Australii czy Izraelu, jeśli stosowne procedury będą się w USA odbywać zbyt powoli” – powiedział rozmówca dziennika.

“Washington Times” pisze, że nowe regulacje mają usprawnić proces zatwierdzania transakcji zbrojeniowych oraz skłonić amerykańskie firmy do opracowania tańszych i bardziej nadających się do eksportu wersji produkowanego przez nie uzbrojenia. Umożliwiłoby to jego sprzedaż do państw, wobec których Waszyngton tradycyjnie przejawiał ostrożność.

Gazeta wskazuje, że wielkie koncerny zbrojeniowe takie jak Lockheed Martin czy Boeing produkują już uproszczone wersje swych najlepszych systemów dla użytku międzynarodowego. Ale wytyczne władz federalnych w sprawie sprzedaży niektórych wyrobów – takich jak samoloty bezzałogowe lub pociski kierowane dalekiego zasięgu – zastrzegają, że należy zapewnić, by zagraniczni nabywcy nie używali tego sprzętu do zwalczania swych wrogów wewnętrznych.

Reuters podał w styczniu, że wprowadzane zmiany mają również dotyczyć sprzedaży broni strzeleckiej i amunicji do niej, co nadzoruje obecnie Departament Stanu. W przyszłości ma się tym zajmować ministerstwo handlu, które w swej podstawowej działalności w większym stopniu zaangażowane jest w promocję amerykańskiego eksportu. Ponadto amerykańscy dyplomaci, w tym attaches wojskowi, mają intensywniej podejmować się roli “swobodnych agentów handlowych” dla eksportowanego przez USA uzbrojenia.

Gazeta zaznacza, że choć nowej polityki jeszcze ostatecznie nie skodyfikowano, Departament Stanu i Pentagon podjęły już intensywne działania na rzecz rozszerzania rynków zbytu dla amerykańskiej produkcji zbrojeniowej. W połowie lutego poinformowano o zawarciu kontraktów łącznej wartości ponad 1,3 mld dolarów z Holandią, Finlandią i Kuwejtem.

Nowe przepisy opracowywane są w ramach doktryny polityki zagranicznej prezydenta Donalda Trumpa “Ameryka przede wszystkim” (America First) oraz inicjatywy “Kupuj amerykańskie” (Buy America). Jednym z powodów aktywizowania eksportu broni jest konieczność zapewnienia kompatybilności systemów bojowych USA i ich sojuszników – zwłaszcza w sytuacji, gdy strategia obecnej administracji zakłada ponowne uznanie zagrożenia ze strony tradycyjnych rywali takich jak Rosja i Chiny za priorytetowe.

Wartość amerykańskiego eksportu broni wyniosła w 2017 roku 41,9 mld dolarów czyli o 8,3 mld dolarów więcej niż rok wcześniej. Produkowane w USA systemy uzbrojenia są na wyposażeniu armii blisko 100 państw świata.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

REKLAMA

2128643901 views

REKLAMA

REKLAMA

2128643917 views

REKLAMA

REKLAMA

2130440237 views

REKLAMA

2128643927 views

REKLAMA

2128643931 views

REKLAMA

2128643935 views