REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Karawana imigrantów zmierza z Hondurasu do USA

Karawana imigrantów zmierza z Hondurasu do USA

-

Karawana imigrantów dotarła do Gwatemali i kieruje się do Meksyku, a następnie do Stanów Zjednoczonych podają w niedzielę media. “To wczesny test dla (prezydenta elekta Joe) Bidena” – ocenia “New York Times“. Według telewizji CNN karawana liczy 7-8 tys. ludzi, a według AFP – 9 tys.

Mimo iż policja w Gwatemali nawykła już do blokowania siłą takich grup, władze podjęły tym razem decyzję, by przepuścić przez granicę karawanę, gdy okazało się, że wśród migrantów jest wiele rodzin z dziećmi – poinformował AFP szef lokalnej policji.

REKLAMA

2147483647 clicks

Marsz ruszył w piątek rano z miasta San Pedro Sula, przemysłowego centrum Hondurasu, położonego 180 km na północ od Tegucigalpy. Od tego czasu do karawany dołączyły tysiące ludzi uciekających przed nędzą i bezprawiem – podaje CNN.

Resort spraw zagranicznych Gwatemali zwrócił się w sobotę do władz Hondurasu, by “opanowały masowy exodus mieszkańców, podejmując działania prewencyjne o charakterze permanentnym” – relacjonuje AFP.

Takie samo żądanie sformułowały władze Gwatemali w październiku, gdy liczący około 4 tys. osób konwój wyruszył z Hondurasu i podjął marsz w kierunku USA. Część pochodu została zawrócona na granicy przez gwatemalskie służby, reszta karawany z czasem rozproszyła się.

Powody ucieczki z Hondurasu są te same, co od lat: ucieczka przed biedą, złym stanem służby zdrowia i edukacji oraz przed przemocą ze strony ulicznych gangów, która czyni z Hondurasu jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie.

Ponadto, dwa niszczycielskie huragany, które uderzyły w Honduras w ubiegłym roku pogorszyły i tak już dramatyczną sytuację gospodarczą kraju pogrążonego na dodatek w kryzysie związanym z pandemią – podaje CNN.

Wielu z tych ludzi, którzy maszerują teraz przez Gwatemalę z plecakami i maskami na twarzach z obawy przed koronawirusem, liczy na to, że prezydent elekt złagodzi politykę imigracyjną USA po objęciu urzędu – pisze AFP.

W czwartek szef agencji ds. służb celnych i ochrony granic USA Mark Morgan zaapelował do migrantów z Hondurasu, by “nie tracili czasu, pieniędzy i nie narażali zdrowia” próbując się przedostać do Stanów Zjednoczonych. W sobotę Morgan poinformował, że Gwatemala realizuje porozumienie z Waszyngtonem, na mocy którego ma zatrzymywać migrantów zmierzających do USA.

Odchodzący prezydent Donald Trump ogłosił w piątek kolejny stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem; po raz pierwszy wprowadził taki rygor w lutym 2019 roku.

Kilkutysięczny marsz migrantów “może stanowić wczesny test polityki imigracyjnej Bidena, który obiecał rozluźnienie przepisów dotyczących prawa do azylu wprowadzonych przez administrację Trumpa” – komentuje “NYT”.

Karawana może jednak nie dotrzeć do granicy z USA; władze Gwatemali zablokowały część pochodu tuż przy swojej granicy i zamierzają wysyłać migrantów autobusami z powrotem do Hondurasu. Ustawiono też dodatkowe patrole na drogach, a rząd Meksyku wysłał na swą południową granicę dodatkowy kontyngent wojsk.

Biden zastrzegł ponadto, składając obietnice wyborcze, że złagodzenie przepisów imigracyjnych nie wydarzy się natychmiast, a wypracowanie “bardziej humanitarnej polityki” w tej materii zajmie około sześciu miesięcy – pisze “NYT”.

W ostatnich latach trasę, prowadzącą przez Gwatemalę i Meksyk aż do granicy z USA, pokonywały tysiące migrantów. Jednak po karawanach z 2018 i 2019 roku Meksyk w porozumieniu z USA wysłał na swoją granice 26 tys. żołnierzy, by wstrzymać napływ migrantów.(PAP)

REKLAMA

2131906239 views

REKLAMA

REKLAMA

2131906254 views

REKLAMA

REKLAMA

2133702574 views

REKLAMA

2131906264 views

REKLAMA

2131906267 views

REKLAMA

2131906271 views