REKLAMA

2114891872 views

REKLAMA

2114891871 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKarawana imigrantów zmierza z Hondurasu do USA

Karawana imigrantów zmierza z Hondurasu do USA

-

Karawana imigrantów dotarła do Gwatemali i kieruje się do Meksyku, a następnie do Stanów Zjednoczonych podają w niedzielę media. „To wczesny test dla (prezydenta elekta Joe) Bidena” – ocenia „New York Times„. Według telewizji CNN karawana liczy 7-8 tys. ludzi, a według AFP – 9 tys.

Mimo iż policja w Gwatemali nawykła już do blokowania siłą takich grup, władze podjęły tym razem decyzję, by przepuścić przez granicę karawanę, gdy okazało się, że wśród migrantów jest wiele rodzin z dziećmi – poinformował AFP szef lokalnej policji.

REKLAMA

Marsz ruszył w piątek rano z miasta San Pedro Sula, przemysłowego centrum Hondurasu, położonego 180 km na północ od Tegucigalpy. Od tego czasu do karawany dołączyły tysiące ludzi uciekających przed nędzą i bezprawiem – podaje CNN.

Resort spraw zagranicznych Gwatemali zwrócił się w sobotę do władz Hondurasu, by „opanowały masowy exodus mieszkańców, podejmując działania prewencyjne o charakterze permanentnym” – relacjonuje AFP.

Takie samo żądanie sformułowały władze Gwatemali w październiku, gdy liczący około 4 tys. osób konwój wyruszył z Hondurasu i podjął marsz w kierunku USA. Część pochodu została zawrócona na granicy przez gwatemalskie służby, reszta karawany z czasem rozproszyła się.

Powody ucieczki z Hondurasu są te same, co od lat: ucieczka przed biedą, złym stanem służby zdrowia i edukacji oraz przed przemocą ze strony ulicznych gangów, która czyni z Hondurasu jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie.

Ponadto, dwa niszczycielskie huragany, które uderzyły w Honduras w ubiegłym roku pogorszyły i tak już dramatyczną sytuację gospodarczą kraju pogrążonego na dodatek w kryzysie związanym z pandemią – podaje CNN.

Wielu z tych ludzi, którzy maszerują teraz przez Gwatemalę z plecakami i maskami na twarzach z obawy przed koronawirusem, liczy na to, że prezydent elekt złagodzi politykę imigracyjną USA po objęciu urzędu – pisze AFP.

W czwartek szef agencji ds. służb celnych i ochrony granic USA Mark Morgan zaapelował do migrantów z Hondurasu, by „nie tracili czasu, pieniędzy i nie narażali zdrowia” próbując się przedostać do Stanów Zjednoczonych. W sobotę Morgan poinformował, że Gwatemala realizuje porozumienie z Waszyngtonem, na mocy którego ma zatrzymywać migrantów zmierzających do USA.

Odchodzący prezydent Donald Trump ogłosił w piątek kolejny stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem; po raz pierwszy wprowadził taki rygor w lutym 2019 roku.

Kilkutysięczny marsz migrantów „może stanowić wczesny test polityki imigracyjnej Bidena, który obiecał rozluźnienie przepisów dotyczących prawa do azylu wprowadzonych przez administrację Trumpa” – komentuje „NYT”.

Karawana może jednak nie dotrzeć do granicy z USA; władze Gwatemali zablokowały część pochodu tuż przy swojej granicy i zamierzają wysyłać migrantów autobusami z powrotem do Hondurasu. Ustawiono też dodatkowe patrole na drogach, a rząd Meksyku wysłał na swą południową granicę dodatkowy kontyngent wojsk.

Biden zastrzegł ponadto, składając obietnice wyborcze, że złagodzenie przepisów imigracyjnych nie wydarzy się natychmiast, a wypracowanie „bardziej humanitarnej polityki” w tej materii zajmie około sześciu miesięcy – pisze „NYT”.

W ostatnich latach trasę, prowadzącą przez Gwatemalę i Meksyk aż do granicy z USA, pokonywały tysiące migrantów. Jednak po karawanach z 2018 i 2019 roku Meksyk w porozumieniu z USA wysłał na swoją granice 26 tys. żołnierzy, by wstrzymać napływ migrantów.(PAP)

REKLAMA

2093059311 views

REKLAMA

2093059595 views

REKLAMA

2094856044 views

REKLAMA

2093059845 views

REKLAMA

2093059983 views

REKLAMA

2093060124 views