REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIan Brzezinski: wydarzenia na Kapitolu to zniewaga dla demokracji

Ian Brzezinski: wydarzenia na Kapitolu to zniewaga dla demokracji

-

To, co wydarzyło się 6 stycznia na waszyngtońskim Kapitolu, to akt przemocy i zniewaga dla demokracji i wartości, które definiowały Stany Zjednoczone przez ponad dwa stulecia – skomentował w piątek dla PAP ekspert Atlantic Council Ian Brzezinski.

„Jestem jednak przekonany, że to nie więcej niż porażka – wyraźnie odrażająca i tragiczna – w przywiązaniu mojego kraju do wartości, które uczyniły Stany Zjednoczone wyjątkowymi” – ocenił syn Zbigniewa Brzezińskiego, nieżyjącego już doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977-1981).

REKLAMA

„Chciałbym zwrócić uwagę na powszechną w Ameryce odrazę do czynu, którego dopuścił się odprysk naszego społeczeństwa. Myślę, że ten epizod uczynił Amerykanów z całego spektrum politycznego bardziej świadomymi i teraz bardziej wrażliwymi na niebezpieczeństwa, jakie przedstawia ideologia, którą Donald Trump wniósł do Białego Domu” – ocenił rozmówca PAP.

„Mamy wiele do zrobienia w Stanach Zjednoczonych i zrobimy z powodzeniem” – dodał Brzezinski.

Tłum, który wtargnął w środę do Kongresu USA, był częścią wielotysięcznej demonstracji w Waszyngtonie przeciwko rzekomym fałszerstwom wyborczym, odbywającej się pod hasłem „Uratować Amerykę”. Do wzięcia udziału w manifestacjach zachęcał na Twitterze sam prezydent Donald Trump, który na około godzinę przed szturmem przemówił do demonstrantów, zapewniając ich, że nigdy nie zrezygnuje z walki przeciwko „kradzieży” wyborów. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób, w tym jeden policjant.

Po ataku zwolenników Trumpa na waszyngtoński Kapitol Demokraci, powołując się na konstytucję, wezwali do usunięcia Trumpa ze stanowiska albo przy udziale rządu w procedurze przewidzianej w 25. poprawce do konstytucji, albo przez postawienie i przegłosowanie w obu izbach Kongresu artykułów impeachmentu wobec szefa państwa. (PAP)

REKLAMA

2105069852 views

REKLAMA

2105070085 views

REKLAMA

2106866477 views

REKLAMA

2105070228 views

REKLAMA

2105070328 views

REKLAMA

2105070437 views