REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Studenckie żarty, czy rasistowskie ataki?

Studenckie żarty, czy rasistowskie ataki?

-

Na University of Texas (UT) w Austin prowadzone jest śledztwo w sprawie tzw. “bleach bomb”(chlorkowa bomba). Nieznani sprawcy oblewają czarnoskórych studentów środkiem wybielającym. Podobne incydenty na UT w ubiegłym roku dały początek protestom, które skłoniły uczelnię do zwiększenia ochrony terenu uniwersyteckiego.

fot. Vox Efx/Flickr
fot. Vox Efx/Flickr

Pierwszą tegoroczną ofiarą chlorkowej bomby był Bryan Davis. Chłopak powiedział reporterowi lokalnej telewizji, że atak balonem wypełnionym środkiem chemicznym miał miejsce, gdy w drodze do domu przyjaciela mijał budynek zamieszkiwany przez studentów. Na szczęście “bleach bomb” nie trafiła go w głowę, lecz upadła koło nogi Bryana. W tym momencie poczuł w stopie silne pieczenie.

“Ludzie mogą potraktować to jak głupi żart. Chlorek jest używany do wybielania ubrań. Użyty przeciw osobie o ciemnym kolorze skóry ma podtekst rasowy. Incydent był dla mnie poniżający, czułem się bardzo skrępowany. Może ci, którzy to robią nie odbierają swych wygłupów tak samo jak ja” − powiedział Davis.

Podczas ubiegłorocznych protestów niektórzy studenci urzymywali, że ataki nie były umotywowane niechęcią rasową. Inni twierdzili, że rzucaniu balonów z chlorkiem towarzyszyły rasowe epitety.

Po ataku na Bryana Davisa przedstawiciel policji z Austin, David Boyd, ostrzegał w telewizji , że chlorek może oślepić człowieka i poważnie podrażnić skórę.

Ofiara ataku mówi, że czuje się teraz jak dureń. Wcześniej był dumny ze swojej szkoły. “Teraz jestem głęboko zakłopotany i za siebie, i za moją uczelnię. UT zyskał reputację szkoły nastawionej wrogo do Afroamerykanów, Azjatów i innych mniejszości etnicznych”.

Wiceprezydent University of Texas, Gregory J. Vioncent, potwierdził informację o ścisłej współpracy policji z Austin z policją uniwersytecką. Zapewnia , że sprawcy ataków zostaną przykładnie ukarani.  

(eg)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks