REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biden wygrał w Georgii po ponownym przeliczeniu głosów oddanych w wyborach

Biden wygrał w Georgii po ponownym przeliczeniu głosów oddanych w wyborach

-

Demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Georgii – ogłosiły po ponownym przeliczeniu głosów władze tego stanu. Zwycięstwo Bidena w Georgii stanowi jedną z największych niespodzianek tegorocznych wyborów. Demokrata nie triumfował tu w wyborach prezydenckich od 1992 roku.

Po spłynięciu danych ze wszystkich powiatów w Georgii ponowne przeliczenie głosów wykazało przewagę Bidena nad republikaninem Donaldem Trumpem wynoszącą 12 284 głosy. To o ponad 1,2 tys. mniej niż podczas pierwszego liczenia.

REKLAMA

“Historyczne pierwsze ponowne przeliczenie głosów w Georgii potwierdziło, że nowy, bezpieczny, papierowy system głosowania dokładnie liczył i przedstawił wyniki” – ocenił w czwartkowym oświadczeniu sekretarz tego stanu Brad Raffensperger. Stawką wyborów w Georgii było 16 głosów elektorskich.

W trakcie drugiego, tym razem ręcznego, sprawdzania kart wyborczych wykryto, że ponad 3,3 tys. głosów przechowywanych na kartach pamięci nie przesłano za pierwszym razem do stanowych komputerów wyborczych. Oprócz tego w powiecie Floyd – bastionie republikanów na północnym zachodzie stanu – znaleziono 2,6 tys. kart wyborczych, które nie zostały wcześniej zeskanowane do systemu. Po uwzględnieniu tych głosów przewaga Bidena stopniała.

Nawet po certyfikowaniu wyniku wyborów w Georgii, Trump będzie mógł znów zażądać ponownego przeliczenia głosów – zauważa portal Hill. Prawo w Georgii zezwala na wniosek o to, jeśli różnica między kandydatami jest mniejsza niż 0,5 pkt procentowego, a dystans między Bidenem i Trumpem mieści się w tym przedziale.

Wyniki z Georgii nie okazały się jednak decydujące w kontekście batalii o Biały Dom. Biden wyszedł zwycięsko z kluczowych starć w Arizonie, Michigan, Wisconsin, Pensylwanii i nawet bez Georgii ma ponad 270 głosów elektorskich. A ta liczba zapewnia prezydenturę.

Prezydent elekt Joe Biden zapewnił, że nie obawia się scenariusza, iż Trump nie będzie chciał ostatecznie przekazać władzy. Jego zdaniem jednak działania obecnego republikańskiego prezydenta “wysyłają okropną wiadomość kim jesteśmy jako kraj”. Trumpa nazwał “najbardziej nieodpowiedzialnym prezydentem w amerykańskiej historii”. (tos, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks