REKLAMA

2115369262 views

REKLAMA

2115369261 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden: USA gotowe zwiększyć i przyspieszyć pomoc dla Iraku

Biden: USA gotowe zwiększyć i przyspieszyć pomoc dla Iraku

-

Wiceprezydent USA John Biden powiedział premierowi Iraku Nuriemu al-Malikiemu, że Waszyngton jest gotowy do zwiększenia i przyspieszenia wsparcia na rzecz irackiego bezpieczeństwa w obliczu ofensywy sunnickich islamistów – poinformował Biały Dom.

bidenJak podano, Biden zatelefonował do Malikiego w czwartek rano. Wiceprezydent przekazał irackiemu premierowi, że amerykańska pomoc pomoże w “konfrontacji z nagłym i rosnącym zagrożeniem” stwarzanym przez organizację Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Wyraził przekonanie, że wszystkie społeczności w Iraku powinny zjednoczyć się w celu pokonania ISIL.

REKLAMA

Biden zapewnił również o solidarności z Irakiem – oznajmił Biały Dom.

Także w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją w Iraku i oświadczył, że prezydent Barack Obama w krótkim czasie ma podjąć decyzje dotyczące pomocy dla irackiego rządu.

Sam Obama mówił tego dnia, że “rozważa wszelkie możliwe opcje”, które mogłyby pomóc rządowi Iraku ustabilizować sytuację w tym kraju.

“Niczego nie wykluczam” – powiedział prezydent pytany przez dziennikarzy o to, czy USA biorą pod uwagę ataki dronów lub inne operacje mające na celu stłumienie rebelii islamistów w Iraku. Według cytowanych przez media władz Obama nie rozważa wysłania sił lądowych do Iraku.

Od wtorku na północy Iraku trwa ofensywa Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu; w czwartek organizacja ta wezwała swych zwolenników, aby posuwali się w stronę Bagdadu. ISIL opanował już znaczne części Mosulu, stolicy prowincji Niniwa na północy kraju, a także sektory w dwóch sąsiednich, głównie sunnickich prowincjach – Kirkuku i Salah ad-Din. Dżihadyści zdobyli też miasto Tikrit oddalone od Bagdadu zaledwie o 160 km na północ.

Wieczorem poinformowano, że rebelianci zajęli dwa sektory na północny wschód od Bakuby, stolicy prowincji Dijala na północ od Bagdadu.

Sun­ni­ci uważają, że­ zdo­mi­no­wa­ny przez szy­itów iracki rząd dąży do ich marginalizacji. (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2116657552 views

REKLAMA

REKLAMA

2116657751 views

REKLAMA

REKLAMA

2118454120 views

REKLAMA

2116657859 views

REKLAMA

2116657944 views

REKLAMA

2116658032 views