REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoŚledztwo ws. więzień CIA: prokuratura weryfikuje zażalenie al-Hawsawiego

Śledztwo ws. więzień CIA: prokuratura weryfikuje zażalenie al-Hawsawiego

-

Krakowska prokuratura apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, weryfikuje zażalenie obywatela Arabii Saudyjskiej Mustafy Ahmed al-Hawsawiego, który chciał uzyskać status pokrzywdzonego w tej sprawie.

fot. Monika Kaczyńska PAP
fot. Monika Kaczyńska PAP

REKLAMA

Mustafa Ahmed al-Hawsawi złożył zawiadomienie, że był przetrzymywany i torturowany w Polsce. Na początku kwietnia prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, a jego pełnomocnik zapowiedział złożenie zażalenia. Pod koniec kwietnia takie zażalenie wpłynęło, ale prokuratura nie nadała mu biegu, ponieważ zażalenie zostało uzupełnione o kolejne pismo.

“Prowadzimy tzw. czynności międzyinstancyjne w celu zweryfikowania argumentów podnoszonych w zażaleniu. Jedną z tych czynności było przesłuchanie świadka. Po zakończeniu tych czynności podejmiemy decyzję co do dalszego biegu zażalenia” – powiedział PAP w piątek rzecznik prokuratury apelacyjnej Piotr Kosmaty.

Ze względu na dobro postępowania odmówił podania bliższych informacji o sprawie.

Jak podała wcześniej “Panorama” TVP2, Prokuratura Apelacyjna w Krakowie przesłuchała w czwartek Sarah Fulton – prawniczkę organizacji Redress, która reprezentuje Mustafę al Hawsawi’ego. Przesłuchanie w siedzibie prokuratury trwało pięć godzin.

Wg nieoficjalnych informacji “Panoramy”, Sarah Fulton przedstawiła dowody potwierdzające, że al-Hawsawi został przewieziony do Polski w marcu 2003 roku i był tu przetrzymywany. “Jednak mamy pewność, że al-Hawsawi był przewożony przez Polskę, przez polskie lotnisko, a to już jest bardzo dużym pogwałceniem praw człowieka, więc to też jest powód, by dać mu status pokrzywdzonego – powiedziała Sarah Fulton” – cytowała “Panorama”.

Na początku czerwca krakowska prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o przedłużenie śledztwa o cztery miesiące, tj. do 11 października. Prokuratura nie uzyskała jeszcze informacji w tej sprawie.

Prowadzone od sierpnia 2008 r., najpierw w Warszawie, a potem w Krakowie, śledztwo dotyczy domniemanych więzień CIA w Polsce. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Obecnie status pokrzywdzonych w śledztwie mają trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce; są to: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania z wniosku pełnomocnika obywatela Arabii Saudyjskiej Mustafy Ahmed al-Hawsawiego. Decyzja ta jest jeszcze nieprawomocna.

W marcu 2012 r. “Gazeta Wyborcza” napisała, że b. szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła zarzut ws. więzień CIA. Według “GW”, chodziło o przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego przez “bezprawne pozbawienie wolności” i “stosowanie kar cielesnych” wobec jeńców wojennych.

W styczniu br. “Washington Post” napisał, że polska prokuratura wydała nakazy aresztowania agentów CIA, którzy byli w Starych Kiejkutach, gdzie mieli w tajnym ośrodku CIA w latach 2002-2003 torturować więźniów podejrzanych o terroryzm. Amerykańska gazeta podała też wtedy, że w 2003 r. Polska miała dostać od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom tego ośrodka. “WP” dodawał, że amerykańska senacka komisja ds. wywiadu ma opublikować fragmenty raportu dot. tajnych więzień CIA.

Po publikacji w “Washington Post” krakowska prokuratura potwierdziła fakt przedstawienia zarzutów jednej osobie będącej funkcjonariuszem publicznym. Nie podano ani kto to jest, ani kiedy postawiono zarzuty.

W piśmie do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która pytała o przebieg śledztwa, prokurator apelacyjny w Krakowie Artur Wrona poinformował, że nie było wniosku o wydanie Polsce oficerów CIA w śledztwie ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Lakoniczną odpowiedź Wrony ujawniono na stronach HFPC, która monitoruje całą sprawę.

Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri i Palestyńczyk Abu Zubaida zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu “przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa”. Ich adwokaci wnieśli o uznanie, że Polska naruszyła w całej sprawie Europejską Konwencję Praw Człowieka. Polska chce odrzucenia skarg. W grudniu ubiegłego roku Trybunał wysłuchał stron; nie wiadomo, kiedy wyda orzeczenie.

Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2117985618 views

REKLAMA

2117985756 views

REKLAMA

REKLAMA

2119782117 views

REKLAMA

2117985844 views

REKLAMA

2117985917 views

REKLAMA

2117985984 views