REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden ogłosił zlikwidowanie przywódcy Państwa Islamskiego

Biden ogłosił zlikwidowanie przywódcy Państwa Islamskiego

-

Siły amerykańskie w północno-zachodniej Syrii przeprowadziły ostatniej nocy udany atak na przywódcę Państwa Islamskiego Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego – poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden. Według mediów dżihadysta popełnił samobójstwo, wysadzając w powietrze siebie i członków swojej rodziny.

Prezydent Jo e Biden fot. Yuri Gripas/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

Jak napisano w oświadczeniu prezydenta USA, operacja była udana i dzięki niej al-Kurajszi został „zdjęty z pola bitwy”.

REKLAMA

„Ostatniej nocy, na mój rozkaz, siły zbrojne USA w północno-zachodniej Syrii udanie przeprowadziły operację antyterrorystyczną, by chronić Amerykanów i naszych sojuszników i uczynić świat bezpieczniejszym miejscem” – stwierdził Biden.

Zaznaczył, że żaden amerykański żołnierz nie ucierpiał i że szerzej omówi operację podczas późniejszego wystąpienia w czwartek.

Jak podaje „Washington Post”, operacja miała miejsce w prowincji Idlib w pobliżu granicy z Turcją, a w jej trakcie zginęło co najmniej 13 cywilów, w tym kobiety i dzieci. O 13 ofiarach, w tym szóstce dzieci i czterech kobietach, poinformowała organizacja Białe Hełmy. Tę samą liczbę podało również Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Według źródeł agencji Reutera, ofiary te to efekt detonacji ładunku wybuchowego przez samego al-Kurajsziego, który zabił w ten sposób siebie i członków własnej rodziny. Tę samą informację przekazała m.in. telewizja Fox News.

Jeden z amerykańskich śmigłowców użytych w operacji miał awarię techniczną i żołnierze byli zmuszeni wysadzić go w powietrze.

Al-Kurajszi miał przejąć przywództwo nad organizacją Państwo Islamskie w 2019 roku po tym, jak amerykańskie siły specjalne zabiły jego poprzednika Abu Bakra al-Bagdadiego, również w syryjskiej prowincji Idlib.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2103079528 views

REKLAMA

2103079761 views

REKLAMA

2104876153 views

REKLAMA

2103079904 views

REKLAMA

2103080004 views

REKLAMA

2103080113 views