REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Badanie: korzystanie ze smartfonów coraz częstszym grzechem kierowców

Badanie: korzystanie ze smartfonów coraz częstszym grzechem kierowców

-

fot. 72.0%  Images	68 Downloads	13,880 Votes	201 Favorites	237 Comments	56 	 All images  	 epicantus/pixabay.com
fot.epicantus/pixabay.com

Pisanie wiadomości tekstowych podczas prowadzenia samochodu to nie jedyny problem amerykańskich kierowców – wynika z badania opublikowanego we wtorek. Kierujący coraz częściej przeglądają Facebooka, piszą na Twitterze, a nawet robią sobie zdjęcia.

REKLAMA

Badanie niebezpiecznych zachowań kierowców zleciła amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T, która od pewnego czasu prowadzi publiczną kampanię nakłaniającą do odpowiedzialnych zachowań na drodze “To może poczekać”. Sondaż przeprowadziło Braun Research na grupie 2067 osób, które korzystają ze smartfonów i prowadzą samochód co najmniej raz dziennie.

Z badania wynika, że 27 proc. kierowców w wieku 16-65 lat korzysta w trakcie jazdy z Facebooka, 14 proc. z Twittera – z tej grupy 30 proc. deklaruje, że robi to za każdym razem, kiedy siada za kierownicą.

“Jedna na dziesięć osób mówi, że prowadzi wideorozmowę podczas jazdy. Nie znajduję słów na skomentowanie takiej postawy” – powiedziała dziennikowi “New York Times” wiceprezes AT&T ds. marketingu Lori Lee.

Dodatkowo sondaż pokazał, że 17 proc. badanych robi sobie w trakcie jazdy zdjęcia tzw. selfie. Głównym grzechem amerykańskich kierowców pozostaje jednak pisanie i czytanie wiadomości tekstowych – robi tak 61 proc. 33 proc. korzysta z poczty elektronicznej, a 28 proc. przegląda zawartość internetu.

“NYT” zwraca uwagę, że badanie pokazuje na coraz bardziej niebezpieczne zachowania kierowców z USA. Potwierdzają to dane amerykańskiej organizacji nonprofit, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która alarmuje, że wypadki spowodowane w USA przez pisanie wiadomości tekstowych wzrosło w tym roku do poziomu 6 proc. z całości. W poprzednich 12 miesiącach liczba ta wynosiła 5 proc. Doszło do tego mimo rosnącej świadomości kierowców, którzy zgadzają się z teorią, że pisanie wiadomości SMS jest “niedopuszczalne”.

Badanie dla AT&T pokazało także, iż 22 proc. respondentów korzysta w trakcie jazdy z Facebooka, ponieważ “są od tego uzależnieni”. Kierowcy przeceniają także swoją zdolność podzielności uwagi – 27 proc. badanych podkreśliło, że kręciło w trakcie jazdy filmy, ponieważ myśleli, że robią to w bezpieczny sposób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks