REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmerykańscy katolicy szczególnie nie lubią Trumpa - mają swoje powody

Amerykańscy katolicy szczególnie nie lubią Trumpa – mają swoje powody

-

fot.Shawn Thew/EPA
fot.Shawn Thew/EPA

Katolicy należą do tej części amerykańskiego elektoratu, która jest najgorzej usposobiona do Donalda Trumpa. Niepopularność republikańskiego kandydata na prezydenta w tej grupie wyborców tłumaczy jego słabe poparcie w “wahających się” stanach, decydujących zwykle o wyniku wyborów.

REKLAMA

W USA mieszka około 75 milionów katolików – stanowią oni ponad 25 procent populacji. Według sondażu Public Religion Research Institute 55 procent spośród nich deklaruje, że zagłosuje na demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton, a tylko 32 procent chce poprzeć Trumpa. W sondażu „Washington Post” i telewizji ABC News przewaga Clinton jest jeszcze większa: 61 do 34 procent (reszta wyborców jest niezdecydowana).

Tymczasem katolicy szczególnie licznie zamieszkują stany Środkowego Zachodu, jak Ohio, Michigan i Wisconsin, oraz dwa na wschodnim wybrzeżu: Pensylwanię i Florydę. Wszystkie one należą do grupy stanów „wahadłowych”, gdzie głosy na Demokratów i Republikanów rozkładają się mniej więcej po równo.

Katolicy, którzy w przeszłości głosowali przeważnie na kandydatów Partii Demokratycznej – głównie ubodzy imigranci z Europy, a później Ameryki Łacińskiej – w ostatnich dekadach popierali znacznie częściej kandydatów republikańskich.

Większość katolików głosowała w 1980 r. na Ronalda Reagana, w 2004 r. na prezydenta George’a W. Busha (chociaż jego przeciwnikiem był katolik John Kerry), a w 2012 r. na Mitta Romneya (chociaż większość Amerykanów poparła reelekcję prezydenta Obamy). Nie wyznanie bowiem, lecz polityczny profil kandydata był decydujący dla następnych pokoleń imigrantów.

Dzisiejsi katolicy amerykańscy są bardziej konserwatywni niż w przeszłości i szczególnie widoczni na arenie politycznej. Połowa obecnego 8-osobowego składu Sądu Najwyższego (niepełnego wskutek niezatwierdzenia nominata Obamy, Merricka Garlanda) to katolicy, podobnie jak prawie połowa urzędujących gubernatorów.

Większość katolików odrzuca Trumpa, nie uważając go za prawdziwego konserwatystę. W wypadku Latynosów, z których 55 procent to katolicy, główną rolę odegrały obrażające ich wypowiedzi kandydata GOP i zapowiedź budowy „muru” na południowej granicy. Trump mógł sobie także zaszkodzić swoją wrogą reakcją na krytykę ze strony papieża Franciszka, który powiedział, że „człowiek, który myśli tylko o budowie murów, zamiast mostów, nie jest chrześcijaninem”.

Trump jest protestantem (należy do Kościoła Prezbiteriańskiego), chociaż niespecjalnie praktykującym. Nie jego religia jednak, lecz obietnice programowe zraziły do niego katolików. Wypowiedzi świadczące o uprzedzeniach wobec Latynosów oraz propozycja zakazu wjazdu muzułmanów do USA – jak zwracają uwagę komentatorzy – nawiązują do tradycji amerykańskiego natywizmu, antyimigranckiego ruchu Know Nothing z XIX stulecia oraz ksenofobii i rasizmu z lat późniejszych.

Ofiarami dyskryminacji wymuszonej przez te wpływowe w XIX i w pierwszej połowie XX wieku ruchy społeczno-polityczne byli między innymi katolicy. Przez protestancką większość byli oni uważani przez długi czas za agentów „papizmu”, zmierzającego do ograniczenia niepodległości Stanów Zjednoczonych, ludzi lojalnych bardziej wobec Watykanu niż nowej ojczyzny. Byli dyskryminowani, gdy ubiegali się o pracę, a w niektórych miastach nie wolno im nawet było prowadzić własnej firmy. Islamofobia Trumpa przywołuje pamięć tych nastrojów i praktyk.

Tym bardziej, że kandydat GOP otoczył się nacjonalistycznymi współpracownikami, znanymi z antykatolickich wystąpień. Nowy szef jego kampanii Steve Bannon w wywiadzie dla jednego z katolickich działaczy powiedział, że Kościół katolicki „zamiera” w USA i zapewne dlatego pragnie otwarcia granic dla imigrantów z Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej, którzy mogliby zasilić szeregi jego wyznawców.

Jedna z doradczyń Trumpa, Ann Coulter, słynąca z ciętego języka, zaatakowała papieża Franciszka za jego poparcie dla imigrantów. A w jednym ze swoich tweetów napisała, że Kościół katolicki „został założony przez pedofili”.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

5 KOMENTARZE

 1. Jeżeli ktoś głosuje na demokratów to jest komunistą. A jeżeli jest komunistą to nie jest katolikiem. Te dwie sprawy wykluczają się nawzajem. Ale jak każdy dobrze wie tzw. pseudo katalików którym się wydaje że są katolikami jest w tym gronie dość sporo.

  • Tak jacusiu, ja ciebie rozumiem…
   Kon ma kopyta ale i swinia. Ty jesz kielbase i chleb – te dwie sprawy wykluczaja sie nawzajem, Ale kazdy wie, ze muzulmanin czy zyd nie je kielbasy. Dlatego kon jest samochodem ale swinia nie, a chleb jest smarowany maslem. Maslo jest robione z mleka od krowy, co ma kopyta. Treaz pytanie: dlaczego chleb nie ma kopyt, jesli kon ma?

  • Tak rysiu, ja ciebie rozumiem…
   Ty jest upośledzony.
   Teraz pytanie: dlaczego ty jesteś upośledzony a inni nie?

REKLAMA

2127219064 views

REKLAMA

REKLAMA

2127219081 views

REKLAMA

REKLAMA

2129015401 views

REKLAMA

2127219091 views

REKLAMA

2127219095 views

REKLAMA

2127219099 views