REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaAbsolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej laureatką "studenckiego Oscara" (WIDEO)

Absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej laureatką „studenckiego Oscara” (WIDEO)

-

Kadr z filmu “Lokatorki” fot.Lokatorki/Tenants/Facebook
Kadr z filmu “Lokatorki” fot.Lokatorki/Tenants/Facebook

Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi Klara Kochańska została laureatką prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, tzw. studenckiego Oscara. Jej dyplomowa praca „Lokatorki” została nagrodzona w kategorii „obcojęzyczna etiuda fabularna”.

„Film Klary Kochańskiej, wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi, ma szansę na złoty, srebrny lub brązowy medal. Który z medali przypadnie +Lokatorkom+ dowiemy się 22 września. W tym dniu odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills” – poinformowała we wtorek rzeczniczka łódzkiej uczelni Jolanta Kolano.

REKLAMA

Jak można przeczytać na stronie Amerykańskiej Akademii Filmowej, Kochańska znalazła się w gronie 17 studentów, którzy zdobyli najwięcej głosów członków tego prestiżowego gremium. Obejrzeli oni ponad 1,7 filmów z 286 amerykańskich i 95 międzynarodowych uczelni.

„Lokatorki” ze zdjęciami Zuzanny Kernbach – również absolwentki łódzkiej Szkoły Filmowej – zostały zrealizowane pod opieką pedagogiczną Roberta Glińskiego, Wojciecha Marczewskiego i Jerzego Zielińskiego. Obok obrazu Kochańskiej wśród trzech najlepszych obcojęzycznych etiud fabularnych znalazły się: „Invention of Trust” Alex Schaad z University of Television and Film Munich (Niemcy) oraz „Where the Woods End” Felix Ahrens – Film University Babelsberg Konrad Wolf (Niemcy).

„Lokatorki” opowiadają o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Okazuje się, że jej marzenia spełniają się w koszmarny sposób. Współtwórcą scenariusza filmu jest Kasper Bajon.

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/xlthDZH3uFk”]

Student Academy Award powołano w 1972 roku; wśród jej laureatów jest aż 46 nominowanych do Oscara i 8 zdobywców statuetek. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w 4 kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny; obok kategorii dla studentów szkół filmowych USA uwzględniono kategorie dla studentów zagranicznych. Student Academy Award dla filmu Klary Kochańskiej to pierwsza w historii nagroda dla filmu wyprodukowanego w Szkole Filmowej w Łodzi.

Rzeczniczka Szkoły Filmowej podkreśliła, że Academy Award to nie pierwsze wyróżnienie dla filmu Kochańskiej. Podczas 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym – otrzymał Short Grand Prix. „Lokatorki” nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival – Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Film miał swoją projekcję również na festiwalu w Karlowych Warach, podczas którego jego autorka wzięła udział w programie Future Frames, który miał zwrócić uwagę branży filmowej na młodych twórców – wartych obserwowania. (PAP)

REKLAMA

2109574849 views

REKLAMA

REKLAMA

2109575081 views

REKLAMA

REKLAMA

2111371472 views

REKLAMA

2109575222 views

REKLAMA

2109575321 views

REKLAMA

2109575429 views