REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaGdzie naprawiać samochód?

Gdzie naprawiać samochód?

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

Decyzja, gdzie powinniśmy naprawiać samochód jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas jego eksploatacji. Jak podają statystyki, od 20 do 75 proc. uszkodzeń spowodowanych jest przez nierzetelną lub niefachową naprawę. Dlatego, w razie awarii, powinniśmy starannie zastanowić się nad wyborem miejsca naprawy samochodu.

Salony sprzedaży nowych samochodów

REKLAMA

Współczesny samochód jest technicznie bardzo skomplikowany, a zdolność do prawidłowej diagnozy i naprawy bardzo wielu elementów samochodu jest uzależniona od specjalnego, fabrycznego wyposażenia i właściwego przeszkolenia mechaników. Autoryzowany sprzedawca danej marki jest najbardziej wykwalifikowany do naprawy naszego auta i jemu powinniśmy powierzać wszystkie poważne naprawy, zwłaszcza związane z urządzeniami elektronicznymi. Jeżeli kupiliśmy samochód jako nowy, to często otrzymujemy zniżkowe kupony na wiele czynności obsługowych. Warto z takich kuponów korzystać. W razie napraw gwarancyjnych salon sprzedaży jest oczywiście jedynym miejscem, gdzie możemy je wykonać.
Przy okazji naszej wizyty u sprzedawcy sprawdzi on, czy fabryka nie zaleca wykonania dodatkowych czynności naprawczych lub uaktualnienia programów komputerowych.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wbrew dosyć powszechnemu mniemaniu nie musimy w salonie wykonywać przeglądów okresowych. Dla udowodnienia, że wszystkie przeglądy wykonywane są prawidłowo, wystarczą zachowane rachunki za przeglądy i wymianę oleju wykonane w jakimkolwiek licencjonowanym warsztacie.

Niezależne warsztaty naprawcze

Warsztaty takie stanowią na ogół największą niewiadomą. Mogą być prowadzone bardzo dobrze, ale też bardzo źle. Proszę pamiętać, że nawet przy najlepszych chęciach, mechanik z takiego warsztatu nie posiada dostępu do materiałów, szkolenia i ekwipunku, którymi dysponują salony sprzedaży. Natomiast typowe proste naprawy – hamulców, układu wydechowego, wymiany świec i niektórych elementów zawieszenia (amortyzatorów, drążków układu kierowniczego, itp.) – bez problemu wykona każdy dobry zakład naprawczy.

Warsztaty pracujące w systemie ajencyjnym

W praktyce, każdy z takich warsztatów jest prowadzony oddzielnie, a więc nie jest zachowany jakiś wspólny standard obsługi. Uwagi przedstawione wyżej ważne są również i w tym przypadku. Wygodne jest natomiast to, że gwarancje udzielane na naprawę honorowane są we wszystkich punktach naprawczych z danej sieci. Problemem bywa ograniczenie zakresu świadczonych usług. Przestrzegam natomiast przed bezkrytycznym podejściem do wymiany olejów w punktach wymiany ekspresowej. Współczesny samochód często wymaga bardzo specjalistycznego oleju, który nie powinien być zastępowany olejem o innych właściwościach.

Warsztaty specjalistyczne

Są to warsztaty specjalizujące się w jednej lub kilku dziedzinach. Zaletą ich jest fakt, że naprawy mieszczące się w zakresie specjalizacji wykonywane są znacznie taniej niż w warsztatach pełnoserwisowych. Niektóre z nich pracują w systemie ajencyjnym, opisanym wcześniej.

Naprawy wykonywane prywatnie

Najbardziej kontrowersyjny sposób naprawy. Naprawa wykonana przez dobrego mechanika poza godzinami pracy nie musi być gorsza niż w warsztacie. Należy jednak pamiętać, że brak specjalistycznych narzędzi może ją znacznie utrudnić, a egzekwowanie ewentualnej gwarancji może być trudne. Generalnie, należy przyjąć, że wiele prostszych napraw może być wykonanych w tańszych zakładach nie gorzej niż w salonie.

Koszt naprawy i obsługi samochodu

Na koszt naprawy samochodu składają się dwa elementy: robocizna i koszt części zamiennych. Koszt robocizny waha się w zależności od regionu kraju i typu warsztatu. W skali krajowej koszt ten kształtuje się następująco: salon sprzedaży – od 120 do 180 dol. za godzinę. Warsztaty usługowe – od 80 do 120 dol. za godzinę pracy mechanika.
Wysokość kosztów robocizny za każdą naprawę ustalana jest zwykle na podstawie jednej z kilku znajdujących się w obiegu publikacji (Labor Guide), które podają czas trwania każdej naprawy w samochodzie, w zależności od jego marki i rocznika.

Podczas ustalania kosztów robocizny niektórzy sprzedawcy posługują się tzw. czasami fabrycznymi, które są zwykle bardziej „wyśrubowane” niż czasy podane w wyżej wymienionych publikacjach. Różnice te wynoszą około 30 proc. na niekorzyść mechanika.

Drugim sposobem wyceny robocizny jest ocena czasu rzeczywistego naprawy. Stosuje się go, kiedy nie jest możliwe określenie z góry czasu potrzebnego na naprawę (np. podczas testowania samochodu lub szukaniu niektórych problemów elektrycznych).

Przy wyborze części zamiennych należy pamiętać, że najdroższe są części kupowane w salonie, ale zwykle ich jakość jest najwyższa. Części zamienne oferowane w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi są tańsze i czasami równie dobre. Niekiedy mamy możliwość wymiany części oryginalnej na używaną, która została zreperowana w specjalistycznym warsztacie (np. alternatory, rozruszniki itp.). W zdecydowanej większości przypadków cena części zamiennych instalowanych przez mechanika jest wyższa niż cena, jaką za te części zapłacił warsztat.
Wielokrotnie też, zwłaszcza w starszych samochodach, korzysta się z części odzyskanych na złomowisku, zwłaszcza jeśli chodzi o kosztowne zespoły – silnik, skrzynia biegów lub dyferencjał.

Za tydzień poruszę temat napraw gwarancyjnych i blacharskich.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

REKLAMA

2091110716 views

REKLAMA

2091111015 views

REKLAMA

2092907475 views

REKLAMA

2091111297 views

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

Powrót na szczyt

REKLAMA

2091111443 views

REKLAMA

2091111587 views