REKLAMA

2115530567 views

REKLAMA

2115530566 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaGdzie naprawiać samochód?

Gdzie naprawiać samochód?

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

Decyzja, gdzie powinniśmy naprawiać samochód jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas jego eksploatacji. Jak podają statystyki, od 20 do 75 proc. uszkodzeń spowodowanych jest przez nierzetelną lub niefachową naprawę. Dlatego, w razie awarii, powinniśmy starannie zastanowić się nad wyborem miejsca naprawy samochodu.

REKLAMA

Salony sprzedaży nowych samochodów

Współczesny samochód jest technicznie bardzo skomplikowany, a zdolność do prawidłowej diagnozy i naprawy bardzo wielu elementów samochodu jest uzależniona od specjalnego, fabrycznego wyposażenia i właściwego przeszkolenia mechaników. Autoryzowany sprzedawca danej marki jest najbardziej wykwalifikowany do naprawy naszego auta i jemu powinniśmy powierzać wszystkie poważne naprawy, zwłaszcza związane z urządzeniami elektronicznymi. Jeżeli kupiliśmy samochód jako nowy, to często otrzymujemy zniżkowe kupony na wiele czynności obsługowych. Warto z takich kuponów korzystać. W razie napraw gwarancyjnych salon sprzedaży jest oczywiście jedynym miejscem, gdzie możemy je wykonać.
Przy okazji naszej wizyty u sprzedawcy sprawdzi on, czy fabryka nie zaleca wykonania dodatkowych czynności naprawczych lub uaktualnienia programów komputerowych.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wbrew dosyć powszechnemu mniemaniu nie musimy w salonie wykonywać przeglądów okresowych. Dla udowodnienia, że wszystkie przeglądy wykonywane są prawidłowo, wystarczą zachowane rachunki za przeglądy i wymianę oleju wykonane w jakimkolwiek licencjonowanym warsztacie.

Niezależne warsztaty naprawcze

Warsztaty takie stanowią na ogół największą niewiadomą. Mogą być prowadzone bardzo dobrze, ale też bardzo źle. Proszę pamiętać, że nawet przy najlepszych chęciach, mechanik z takiego warsztatu nie posiada dostępu do materiałów, szkolenia i ekwipunku, którymi dysponują salony sprzedaży. Natomiast typowe proste naprawy – hamulców, układu wydechowego, wymiany świec i niektórych elementów zawieszenia (amortyzatorów, drążków układu kierowniczego, itp.) – bez problemu wykona każdy dobry zakład naprawczy.

Warsztaty pracujące w systemie ajencyjnym

W praktyce, każdy z takich warsztatów jest prowadzony oddzielnie, a więc nie jest zachowany jakiś wspólny standard obsługi. Uwagi przedstawione wyżej ważne są również i w tym przypadku. Wygodne jest natomiast to, że gwarancje udzielane na naprawę honorowane są we wszystkich punktach naprawczych z danej sieci. Problemem bywa ograniczenie zakresu świadczonych usług. Przestrzegam natomiast przed bezkrytycznym podejściem do wymiany olejów w punktach wymiany ekspresowej. Współczesny samochód często wymaga bardzo specjalistycznego oleju, który nie powinien być zastępowany olejem o innych właściwościach.

Warsztaty specjalistyczne

Są to warsztaty specjalizujące się w jednej lub kilku dziedzinach. Zaletą ich jest fakt, że naprawy mieszczące się w zakresie specjalizacji wykonywane są znacznie taniej niż w warsztatach pełnoserwisowych. Niektóre z nich pracują w systemie ajencyjnym, opisanym wcześniej.

Naprawy wykonywane prywatnie

Najbardziej kontrowersyjny sposób naprawy. Naprawa wykonana przez dobrego mechanika poza godzinami pracy nie musi być gorsza niż w warsztacie. Należy jednak pamiętać, że brak specjalistycznych narzędzi może ją znacznie utrudnić, a egzekwowanie ewentualnej gwarancji może być trudne. Generalnie, należy przyjąć, że wiele prostszych napraw może być wykonanych w tańszych zakładach nie gorzej niż w salonie.

Koszt naprawy i obsługi samochodu

Na koszt naprawy samochodu składają się dwa elementy: robocizna i koszt części zamiennych. Koszt robocizny waha się w zależności od regionu kraju i typu warsztatu. W skali krajowej koszt ten kształtuje się następująco: salon sprzedaży – od 120 do 180 dol. za godzinę. Warsztaty usługowe – od 80 do 120 dol. za godzinę pracy mechanika.
Wysokość kosztów robocizny za każdą naprawę ustalana jest zwykle na podstawie jednej z kilku znajdujących się w obiegu publikacji (Labor Guide), które podają czas trwania każdej naprawy w samochodzie, w zależności od jego marki i rocznika.

Podczas ustalania kosztów robocizny niektórzy sprzedawcy posługują się tzw. czasami fabrycznymi, które są zwykle bardziej “wyśrubowane” niż czasy podane w wyżej wymienionych publikacjach. Różnice te wynoszą około 30 proc. na niekorzyść mechanika.

Drugim sposobem wyceny robocizny jest ocena czasu rzeczywistego naprawy. Stosuje się go, kiedy nie jest możliwe określenie z góry czasu potrzebnego na naprawę (np. podczas testowania samochodu lub szukaniu niektórych problemów elektrycznych).

Przy wyborze części zamiennych należy pamiętać, że najdroższe są części kupowane w salonie, ale zwykle ich jakość jest najwyższa. Części zamienne oferowane w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi są tańsze i czasami równie dobre. Niekiedy mamy możliwość wymiany części oryginalnej na używaną, która została zreperowana w specjalistycznym warsztacie (np. alternatory, rozruszniki itp.). W zdecydowanej większości przypadków cena części zamiennych instalowanych przez mechanika jest wyższa niż cena, jaką za te części zapłacił warsztat.
Wielokrotnie też, zwłaszcza w starszych samochodach, korzysta się z części odzyskanych na złomowisku, zwłaszcza jeśli chodzi o kosztowne zespoły – silnik, skrzynia biegów lub dyferencjał.

Za tydzień poruszę temat napraw gwarancyjnych i blacharskich.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: “Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2116693229 views

REKLAMA

REKLAMA

2116693428 views

REKLAMA

REKLAMA

2118489796 views

REKLAMA

2116693534 views

REKLAMA

2116693619 views

REKLAMA

2116693707 views