REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatProjekt rezolucji PE ws. Polski - apel do KE o zbadanie m.in....

Projekt rezolucji PE ws. Polski – apel do KE o zbadanie m.in. ustawy o mediach i policji

-

efot.Patrick Seeger/EPA
fot.Patrick Seeger/EPA

Uzgodniony przez większość frakcji w PE projekt rezolucji o Polsce wyraża zaniepokojenie przeciągającym się kryzysem wokół TK, zawiera też apel do Komisji Europejskiej o zbadanie innych ustaw, które – zdaniem europosłów – mogą naruszać konstytucję i zasady UE.

Projekt przyjęły frakcje: Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Liberałowie, Zieloni, Zjednoczona Lewica Europejska.

REKLAMA

Rezolucja, której projekt uzyskała PAP, ma zostać przyjęta w środę 14 września na sesji europarlamentu w Strasburgu. Dzień wcześniej ma odbyć się debata.

Ostateczna decyzja w sprawie porządku obrad zapadnie w czwartek na konferencji przewodniczących, czyli spotkaniu liderów grup politycznych w PE. Organizacji debaty sprzeciwiają się frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

Według projektu Parlament Europejski powtórzy stanowisko wyrażone w pierwszej rezolucji o Polsce z 13 kwietnia br. w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W tekście jest mowa o tym, że „paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce”. Europosłowie wyrażą też ubolewanie, że do tej pory nie udało się znaleźć kompromisowego rozwiązania, nie wdrożono opinii Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie, nie opublikowano wszystkich wyroków TK, w tym z 9 marca br. w sprawie grudniowej ustawy o Trybunale oraz z 11 sierpnia br. w sprawie ustawy lipcowej.

Autorzy projektu dokumentu chwalą Komisję Europejską za prowadzenie z polskimi władzami dialogu na temat praworządności i wydanie opinii, a następnie zaleceń w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK. Z projektu wynika, że PE ma wezwać władze w Warszawie, by wykorzystały trzymiesięczny termin odpowiedzi na rekomendacje KE w sprawie znalezienia – we współpracy z wszystkimi partiami w Sejmie – rozwiązania, które będzie zgodne z opinią Komisji Weneckiej i zaleceniami KE.

W odróżnieniu od kwietniowej rezolucji europarlamentu o Polsce, najnowszy projekt porusza nie tylko sprawę TK, ale odnosi się również do innych ustaw i kwestii, które – zdaniem autorów projektu – mogą naruszać konstytucję i zasady rządów prawa oraz zapisy unijnej Karty Praw Podstawowych. W projekcie PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te „przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji”. Dotyczy to ustaw o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii „zdrowia reprodukcyjnego kobiet”.

Zgodnie z projektem europarlament ma wezwać Komisję Europejską, by – wobec braku w pełni funkcjonalnego TK – zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

W projekcie dokumentu napisano m.in., że zarówno przyjęte, jak i proponowane zmiany dotyczące mediów publicznych „dają powody do niepokoju, czy wolność słowa, wolność mediów i ich pluralizm są zapewnione”. Przypomniano też, że Komisja Wenecka Rady Europy uznała w swojej opinii, że nowelizacja ustawy o policji (zmieniająca zasady inwigilacji) nie zapewnia wystarczających gwarancji, które zapobiegną nadużyciom i nieuprawnionej ingerencji w prywatność i ochronę danych osobowych. Projekt wskazuje także na obawy związane z ostatnimi zmianami w Kodeksie postępowania karnego i ustawie o prokuraturze, które „mogą osłabić prawo do sprawiedliwego procesu w postępowaniu karnym, domniemanie niewinności, prawo do obrony (…) oraz zasadę podziału władzy”.

Według projektu rezolucji PE nowa ustawa o służbie cywilnej może z kolei naruszać zasadę, że skuteczna, bezstronna, profesjonalna i politycznie neutralna służba cywilna jest fundamentalnym elementem demokratycznych rządów.

W projekcie dokumentu jest też krytyka planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz decyzji ministra środowiska Jana Szyszki o odwołaniu 32 spośród 39 członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody, która sprzeciwiła się tym planom.

W jednym z punktów projekt rezolucji wskazuje, że z Europejskiej Karty Praw Podstawowych, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że „zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet jest związane z licznymi prawami człowieka, jak prawo do życia i godności, wolności od nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawem do dostępu do opieki medycznej, prawem do prywatności, do edukacji oraz do dyskryminacji, które są także odzwierciedlone w polskiej konstytucji”.

Tekst nie wspomina wprost o propozycji zaostrzenia polskich przepisów o aborcji. Obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji został złożony w Sejmie przez Komitet „Stop Aborcji”. Według informacji PAP, frakcja Zielonych w PE oraz Zjednoczona Lewica Europejska zamierzają zgłosić poprawkę do rezolucji, krytykującą także tę inicjatywę.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

REKLAMA

2090781321 views

REKLAMA

2090781622 views

REKLAMA

2092578086 views

REKLAMA

2090781909 views

REKLAMA

2090782057 views

Dziecko na zamówienie

FBI kontra hakerzy

Kolorowy ptak

Wiem, gdzie mieszkasz

REKLAMA

2090782201 views