REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPółmetek wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie

Półmetek wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie

-

Członkowie Kimisji Weneckiej opuszczają budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. Od lewej: Kaarlo Tuori, Schnutz Rudolf Duerr i Christoph Grabenwarter fot.Jacek Turczyk/EPA
Członkowie Kimisji Weneckiej opuszczają budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. Od lewej: Kaarlo Tuori, Schnutz Rudolf Duerr i Christoph Grabenwarter fot.Jacek Turczyk/EPA

O zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali w poniedziałek w Warszawie delegaci Komisji Weneckiej z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa; przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowy z delegatami są merytoryczne, a ich pytania szczegółowe; przedstawiciele Komisji są dobrze zorientowani w sytuacji, jaka wytworzyła się wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego – podkreślają uczestnicy tych rozmów ze strony polskich organów i instytucji.

REKLAMA

Przedstawiciele Komisji nie wypowiadają się dla mediów, jej szef Gianni Buquicchio powiedział tylko, że Komisja jest w Polsce, by pomóc rozwiązać konflikt wokół TK, jednak zasadnicze rozwiązanie tego konfliktu to odpowiedzialność polityków w Polsce.

Po rozmowach w Polsce delegaci przygotują projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej zaplanowanej na 11-12 marca. „Opinie nie mają charakteru wiążącego, stąd opinia Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym nie może być wiążąca dla Polski, ale zostanie bardzo poważnie wzięta pod uwagę” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.

Na wtorek przewidziano kolejne punkty wizyty delegatów i ich spotkania z: ministrem sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, reprezentantami organizacji pozarządowych, ministrami w Kancelarii Prezydenta, a także prezesem i sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

„Wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej jest dobrą okazją do tego, by pokazać powody zmian w Trybunale Konstytucyjnym, które przeprowadzono w Polsce” – oceniła premier Beata Szydło, pytana przez dziennikarzy o oczekiwania związane z wizytą delegacji. Dodała, że dla Komisji przygotowano „bardzo szczegółowe, bardzo rzetelne materiały”.

Odrębnych rozmów z delegatami chciały kluby opozycyjne PO i Nowoczesnej. MSZ podkreśliło jednak, że w planie pobytu Komisji Weneckiej nie ma spotkań z partiami politycznymi, a są z instytucjami; przypomniało, że w prezydiach Sejmu i Senatu – z którymi delegaci się spotkali – są przedstawiciele opozycji.

Rano Buquicchio spotkał się z prezydentem Dudą. Nieformalne spotkanie zaplanowane na pół godziny trwało blisko dwie. „Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie (…) dwóch prawników, świetnie znających się na prawie” – ocenił szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że szef Komisji był bardzo zainteresowany opinią prezydenta na temat debaty, która od kilku miesięcy toczy się w Polsce wokół wyboru sędziów TK.

Równocześnie pozostali członkowie delegacji – szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii – rozmawiali z władzami Sądu Najwyższego.

Jak informował rzecznik SN sędzia Dariusz Świecki, członkowie Komisji pytali m.in., czy w naszym porządku prawnym parlament ma uprawnienia do zmiany uchwał, które podjął w przedmiocie wyboru sędziów TK parlament poprzedniej kadencji. „Odpowiedź była taka, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki” – dodał Świecki.

Przed południem delegaci, wraz z szefem Komisji, spotkali się z prezydium KRS. Jak poinformował rzecznik Rady sędzia Waldemar Żurek, pytania delegatów dotyczyły m.in. „dywagacji, dlaczego ustawa o TK w ostatnim kształcie zawiera takie zapisy, które zdaniem KRS spowodują paraliż prac Trybunału”. „Jako przykłady zostały więc wymienione ustawy o policji, prokuraturze i służbie cywilnej, które budzą wątpliwości konstytucyjne. Wiemy także, że jest przygotowywana reforma sądów. Nie znamy jeszcze jej kształtu, ale ustawy, które już zostały przyjęte, budzą zastrzeżenia” – mówił rzecznik KRS.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) przekonywał po południu Komisję, że TK ma wszelkie warunki, by pracować i najwyższa pora, by zaczął intensywnie działać. „Zadawane przez Komisję pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy politycy PO są gotowi do kompromisów, czy senatorowie PiS i obok siedzący senatorowie PO są w stanie usiąść i rozmawiać na temat przyszłości TK” – mówił.

Obecny na tym spotkaniu wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) powiedział, że mimo różnic poglądów między PO i PiS prezentowanych na spotkaniu z Komisja, nie odbyło się ono w złej atmosferze.

Z kolei po spotkaniu Komisji z przedstawicielami prezydium Sejmu i członkami sejmowej komisji praworządności i praw człowieka Arkadiusz Mularczyk (PiS) poinformował, że jego klub podkreślał brak zasady pluralizmu w obecnym TK, do czego w jego ocenie doprowadziła „próba zamachu” dokonana przez PO w poprzedniej kadencji Sejmu.

Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że członkowie delegacji „bardzo dobrze zrozumieli, gdzie zostało złamane prawo, gdzie powstał ten błąd, który spowodował, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy”.

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa z wizytą na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Komisja jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.(PAP)

REKLAMA

2091102714 views

REKLAMA

2091103018 views

REKLAMA

2092899477 views

REKLAMA

2091103299 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091103445 views

REKLAMA

2091103589 views