Strona głównaSport PŚ w skokach - Żyła 10., wygrana Fannemela w Niżnym Tagile

PŚ w skokach – Żyła 10., wygrana Fannemela w Niżnym Tagile

-

Piotr Żyła fot.Grzegorz Momot/EPA
Dwa równe skoki zapewniły Piotrowi Żyle w Niżnym Tagile miejsce w pierwszej dziesiątce fot.Grzegorz Momot/EPA

Piotr Żyła zajął dziesiąte miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w rosyjskim Niżnym Tagile. Zwyciężył Norweg Anders Fannemel, który był liderem po pierwszej serii.

Drugie miejsce wywalczył Austriak Gregor Schlierenzauer, a trzecie Niemiec Severin Freund. Pochodzący z Lillehammer Fannemel odniósł pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo.

Na 23. pozycji został sklasyfikowany Dawid Kubacki, a Maciej Kot na 26.

W Rosji nie startował dwukrotny mistrz olimpijski i triumfator poprzedniej edycji PŚ Kamil Stoch, który nadal przechodzi rehabilitację po operacji stawu skokowego.

Po pierwszej serii prowadził Fannemel po skoku na odległość 132 m. Drugi był Freund – 130,5 m, a trzeci Schlierenzauer – 129 m. Do serii finałowej, obok Żyły – 125,5 m, awansowali także Dawid Kubacki zajmując po skoku na odległość 117,5 m 24. miejsce i Maciej Kot – 116 m (25.).

Odpadli dwaj pozostali podopieczni trenera Łukasza Kruczka. Na 31. miejscu uplasował się Jan Ziobro – 119,5 m, a na 35. Klemens Murańka – 118 m.

Do Rosji nie przyjechał lider Pucharu Świata Czech Roman Koudelka. Miał w tym czasie odpocząć i zregenerować siły. Być może to mu się udało, ale za cenę utraty prowadzenia w klasyfikacji pucharowej. Po sobotnim konkursie w Niżnym Tagile na jego dotychczasowe miejsce „wskoczył” Fannemel, a Czech spadł na trzecie.

Norweg w finale potwierdził, że jest w doskonałej formie, wylądował na 133 m i zapewnił sobie zwycięstwo. Taką samą odległość miał Schlierenzauer i dzięki temu awansował w konkursie na drugą pozycję. Freund w finale nie poleciał tak daleko jak Norweg i Austriak, miał 127 m i spadł na trzecie miejsce.

Żyła w drugim skoku lądował o pół metra dalej niż w pierwszej próbie. Dzięki temu utrzymał miejsce w czołowej dziesiątce konkursu. Zajmujący ex aequo z Polakiem 10. lokatę po 1. pierwszej serii Słoweniec Jernej Damjan miał tylko 122,5 m i spadł na 12. pozycję.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem został Fannemel – 350 pkt, drugi jest Prevc – 294 pkt, a trzeci Koudelka – 290 pkt. Najlepszy z Polaków – Żyła jest sklasyfikowany na 18. pozycji (awans o dwa miejsca) mając 81 pkt.