REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisW hołdzie ofiarom katastrofy W niedzielę marsz i Msza Św. Narodowa

W hołdzie ofiarom katastrofy W niedzielę marsz i Msza Św. Narodowa

-


„Z głębokim smutkiem i poczuciem ogromnej straty członkowie Rady Miejskiej przeżywają żałobę po śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie lotniczej, w wyniku której życie straciło 96 osób, podczas podróży na uroczystości upamiętniające zbrodnię w Lesie Katyńskim – jedną z największych tragedii narodowych Polski w okresie wojny…” 

REKLAMA

 

Tak zaczyna się rezolucja sponsorowana przez burmistrza Richarda M. Daley i przyjęta 14 kwietnia br. przez Radę Miejską Chicago. Pełny tekst historycznego dokumentu można przeczytać na stronie internetowej sekretrza miejskiego Miguela del Valle: www.chicityclerk.com

 

Czwartkową ceremonię w Radzie Miejskiej Chicago rozpoczął ks. Franciszek Róg z Bazyliki św. Jacka, który przedstawił sylwetkę śp. prezydenta Kaczyńskiego. 

 

Pomimo bardzo napiętego harmonogramu obrad, burmistrz Daley i blisko połowa radnych wygłosili krótkie przemówienia okolicznościowe, wyrażając współczucie dla narodu polskiego i polskiej społeczności mieszkającej w Chicago, a także – przekonanie, że Polska podźwignie się z nieszczęścia, jak wielokrotnie w swojej historii. 

 

Niektóre z wystąpień miały charakter bardzo osobistych reminiscencji. Burmistrz Daley wspominał swoje spotkania z Lechem Kaczyńskim prezydentam Warszawy – miasta siostrzanego Chicago, oraz później, gdy już był prezydentem RP. 

 

Radny Patrick Levar, w którego 45. okręgu znajduje się siedziba Dziennika Związkowego oraz studio radia WPNA 1490 i telewizji Polsat, powiedział, że prezydent Kaczyński był świetnie wykształconym człowiekiem, a przy tym bardzo skromnym. Levar wyraził dumę z polskiego pochodzenia. 

 

O swoim polskim rodowodzie przypominali też radni: Michael Zalewski (23. okręg), Bob Fioretti (2. okręg) i John Rice (36. okręg). Radny Bernard Stone, który jest pochodzenia żydowskiego, podkreślił, że jego rodzice urodzili się w Polsce.

 

Radny Ariel Reboyras z 30. okręgu mówił, że poznał prezydenta Kaczyńskiego w 2007 roku przy pomniku Kościuszki i podkreślił, że jego dobrym przyjacielem był Wojciech Seweryn, pomysłodawca Pomnika Katyńskiego (znajdującego się na cmentarzu św. Wojciecha w Niles), delegat Polonii (z ramienia ZKP) na uroczystości katyńskie, który też zginął w katastrofie lotniczej. 

 

Radna 39. okręgu Margaret Laurino stwierdziła, że jest mocno związana z polską społecznością, która licznie zamieszkuje jej dzielnicę. Ponadto w 39. okręgu znajduje się siedziba Związku Narodowego Polskiego – podkreśliła radna Laurino i dodała, że łączą ją przyjacielskie stosunki z ZNP i prezesem Franciszkiem Spulą. 

 

Radny Brian Doherty z 41. okręgu przypomniał, że jego poprzednik Roman Puciński, będąc młodym reporterem jako jeden z pierwszych ujawnił prawdę o polskich oficerach pomordowanych w Katyniu na rozkaz Stalina.

 

Radny Fioretti wspominał, że wiele lat temu zwiedzał miejsce kaźni w Lesie Katyńskim. Katastrofę pod Smoleńskiem nazwał „bezprecedensową stratą dla wszystkich”.

 

Udział w środowej uroczystości wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago z konsulem generalnym Zygmuntem Matynią, a także liderzy organizacji polonijnych, a między innymi: prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, wiceprezes ZNP Teresa Abick, skarbnik ZNP Marian Grabowski, prezes KPA-IL Kazimierz Chlebek, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, wiceprezes Związku Podhalan Marek Ogórek, rzecznik ZP Wojciech Dorula, a także Lucy Bucka, komendantka Związku Harcerstwa Polskiego i Teresa Buckner, wiceprzewodnicząca Komitetu Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Obecna także była p. Anna Wójtowicz z synem Danielem, córka śp. Wojciecha Seweryna.

 

Tego samego dnia liderzy organizacji polonijnych przy współpracy Konsulatu RP i władz miasta Chicago wstępnie ustalili, że po Paradzie 3 Maja, dedykowanej pamięci ofiar katastrofy lotniczej, odbędzie się w Millennium Park koncert w hołdzie owym ofiarom.

 

***

 

W niedzielę 18 kwietnia  Polonia pożegna prezydenta Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię i wszystkich Polaków tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej, biorąc udział w marszu żałobnym i nabożeństwach.

 

Marsz rozpocznie się o godz. 4:30 po południu przy kościele św. Stanisława Kostki, 13 50 W. Evergreen Avenue. O godz. 5 po południu – błogosławieństwo i modlitwa za zmarłych w kościele św. Trójcy, przy 118 N. Noble Street i o godz. 7 wieczorem Narodowa Msza Święta w intencji Polaków poległych pod Smoleńskiem w Katedrze Świętego Imienia, pod adresem 735 N. State Street. Glównym celebransem będzie kardynał Francis George. Będzie mu asystował ks. biskup Tomasz Paprocki.

 

Marsz jest inicjatywą polonijnych organizacji na czele z Kongresem Polonii Amerykańskiej, Związkiem Podhalan i Związkiem Klubów Polskich. 

 

Tekst i foto:

Alicja Otap

REKLAMA

2090890825 views

REKLAMA

2090891125 views

REKLAMA

2092687585 views

REKLAMA

2090891408 views

REKLAMA

2090891554 views

REKLAMA

2090891698 views