REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedRząd pozwał Apple za zawyżanie cen e-książek

Rząd pozwał Apple za zawyżanie cen e-książek

-

Departament Sprawiedliwości USA złożył pozew przeciwko firmie Apple i pięciu wydawnictwom, oskarżając je o celowe zawyżanie cen elektronicznych książek. Do „ustawiania” cen miało dojść w 2010 roku, tuż przed wypuszczeniem na rynek przez firmę Steve’a Jobsa popularnego iPada.

W dokumentach złożonych w środę w sądzie na Manhattanie padają mocne słowa. Departament Sprawiedliwości oskarża koncern Apple i wydawnictwa  Simon & Schuster, HarperCollins, MacMillan, Hachette i Penguin o to, że dopuściły się „konspiracji” w celu zawyżenia cen elektronicznych książek. Rozmowy w tym celu miały odbywać się w eleganckich restauracjach i prywatnych klubach w Nowym Jorku pod koniec 2009 i w 2010 roku. Uczestniczyli w nich szefowie wydawnictw oraz nie żyjący już Steve Jobs, który postawił sobie za cel zdetronizowanie Amazon i jego tabletu Kindle, który od 2007 roku były liderem w sprzedaży elektronicznych książek w USA i na świecie. Cena, za jaką e-booki były dostępne na Kindle była jednak dla Jobsa zbyt niska. Amazon sam ustalał ceny i oferował e-booki po hurtowych cenach. 9,99 dol. za e-książkę nie przyniosłoby bowiem wystarczających zysków koncernowi Apple, który szykował się do wypuszczenia na rynek iPada i uruchmienia iBookstore.

REKLAMA

Według prokuratora generalnego Erica Holdera koncern Apple zawarł więc z wydawcami nieformalną umowę, zmieniającą dotychczasowy model sprzedaży e-booków: to wydawcy, a nie sprzedawcy ustalać będą ich ceny. Apple zastrzegł jednak, że chce dla siebie 30 proc. zysków ze sprzedaży. Wydawcy zagwarantowali za to Apple, że ich e-booki dla nikogo – w tym także dla Amazon – nie będą dostępne w niższej cenie.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Kiedy do sprzedaży trafił iPad ceny wydawniczych nowości w wersjach elektronicznych poszybowały w gorę: do 12,99; 14,99 a nawet 16,99 dol.  Trzy dni później Amazon zmuszony został do zmiany dotychczasowego modelu sprzedaży na „agencyjny”, pozwalając wydawcom na ustalanie własnych cen. Rezultatem tego było podniesienie cen e-booków w Kindle i innych aplikacji.

Na porozumieniu zarobili więc wydawcy oraz Apple, zgarniające 30 proc. ze sprzedaży. Straciły m.in. Amazon i Barnes & Noble.

Według Departamentu Sprawiedliwości wydawnictwa i koncern Apple dopuścili się tym samym złamania przepisów prawa chroniącego wolną konkurencje, w szczególności klauzuli „najwyższego uprzywilejowania”.

Na ugodę z Departamentem Sprawiedliwości zgodziły się Harper Collins, Simon & Schuster i Hachette. Pozwolą one sprzedawcom, m.in. Amazon i Barnes & Noble na obniżenie cen.

Apple, MacMillan i Penguin odrzucają zarzuty i zapowiadają walkę przed sądem.

W grudniu sprawą zawyżania cen e-booków przez Apple i wydawnictwa zajęła się Komisja Europejska.

mp

REKLAMA

2090783644 views

REKLAMA

2090783944 views

REKLAMA

2092580404 views

REKLAMA

2090784227 views

REKLAMA

2090784373 views

Dziecko na zamówienie

FBI kontra hakerzy

Kolorowy ptak

Wiem, gdzie mieszkasz

REKLAMA

2090784517 views