ZDROWIE. Być pełnym energii. Alergia na telefon komórkowy

ZDROWIE. Być pełnym energii. Alergia na telefon komórkowy

Być pełnym energii

Zbyt często polegamy na napojach energetyzujących, by przetrwać dzień w pracy. To z pewnością nie jest zdrowy nawyk.

fot.Cat/Wikipedia

fot.Cat/Wikipedia

Według American Heart Association wypijanie jednego do trzech drinków energetyzujących dziennie może zaburzać rytm serca i podnosić ciśnienie krwi. Okazuje się, że istnieją naturalne sposoby zwiększenia poziomu energii. Polegają one na dostarczeniu organizmowi składników, których potrzebuje dla efektywnego funkcjonowania. Oto one:

– Jedz śniadanie

Pomijanie pierwszego posiłku dnia jest poważnym błędem. To właśnie ten zły nawyk może powodować, że jesteś ospały, apatyczny i zupełnie niezdolny do normalnego funkcjonowania. Badanie przeprowadzone przez International Journal of Food Sciences and Nutrition potwierdziło, że osoby, które spożywają śniadanie o wysokiej zawartości błonnika i węglowodanów zdecydowanie lepiej radzą sobie z testami badającymi stopień koncentracji niż ci, którzy pomijają ten posiłek.

– Pij wodę

By móc pracować efektywnie komórki w organizmie muszą być nawodnione. Najlepiej jest zaczynać każdy dzień od wypicia dużej szklanki wody. Pozwoli to uzupełnić płyny utracone w trakcie snu.

– Ćwicz

Gdy jest się zmęczonym ostatnią rzeczą jaka przychodzi na myśl jest wysiłek fizyczny. Tymczasem, liczne badania sugerują, że ćwiczenia o wiele efektywniej zwalczają zmęczenie niż stymulanty, a nawet drzemki.

– Pij więcej wody

Nawodnienie organizmu po przebudzeniu nie wystarcza. Trzeba pić wodę przez cały dzień. Ci, którzy nie lubią czystej wody, mogą dodać do niej sok z cytryny lub pić herbaty ziołowe

– Zjedz łososia na obiad

Łosoś jest bogaty w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezmiernie ważne dla produkcji energii, efektywnego krążenia krwi i pracy serca oraz aktywności mózgu.

– Sięgnij po gorzką czekoladę

Uczucie zmęczenia może oznaczać brak żelaza w organizmie. Minerał ten pomaga rozprowadzać po całym organizmie tlen, który z kolei wspomaga szereg procesów komórkowych, w tym produkcję czerwonych ciałek krwi. Sporo żelaza zawiera gorzka czekolada, o zawartości kakao min. 70 proc.

fot.Victorgrigas/Wikipedia

fot.Victorgrigas/Wikipedia

Alergia na telefon komórkowy

Może zauważyłeś ostatnio na swojej twarzy swędzącą wysypkę i zupełnie nie masz pojęcia skąd się ona wzięła?
Najnowsze badanie mówi, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz mieć alergię na metal w swoim telefonie komórkowym. Jak podaje pismo naukowe Pediatric Allergy, Immunology and Pulmonology wiele telefonów komórkowych uwalnia niewielkie ilości metali. Użytkownicy „komórek” są narażeni na ekspozycję niklu i chromu. Obydwa te metale mogą powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (ACD), którego typowym objawem, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, jest czerwona, swędząca wysypka. Według Pediatric Allergy, Immunology and Pulmonology uczulenie na nikiel jest powszechnym zjawiskiem u dzieci, a wysypka może pojawiać się na twarzy, szyi, rękach, piersiach lub na udach, które to części ciała najczęściej wchodzą w kontakt z telefonem komórkowym. Uwalnianie niklu z „komórek” jest częstych zjawiskiem obserwowanym zarówno w tanich, jak i drogich modelach. Przy okazji naukowcy podkreślili, że nikiel może być uwalniany z wielu innych przedmiotów, które używamy każdego dnia, w tym biżuterii, klamer u pasków, zamków błyskawicznych, guzików, zatrzasków, okularów, monet i kluczy. Zwrócili także uwagę i na to, że poza telefonami komórkowymi ACD mogą wywoływać również metale w laptopach, panelach kontroli gier komputerowych i innych akcesoriach technologicznych.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*