Kochaj współmałżonka

Kochaj współmałżonka

Jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim i cierpisz na zapalenie stawów lub cukrzycę, to kłótnie ze współmałżonkiem mogą wyzwolić bolesne symptomy. Odkrycie to jest rezultatem badania przeprowadzonego na Pennsylvania State University. Objęto nim pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano jedną z wymienionych chorób.

Badacze poprosili uczestników, by każdego dnia notowali w pamiętniku stan swojego samopoczucia, uciążliwość objawów i stopień dogadywania się ze współmałżonkiem. Okazało się, że samopoczucie pacjentów było gorsze w dni, gdy odczuwali większe napięcie niż zwykle w obecności partnera oraz że napięcie to wiązało się z większym bólem i pogorszeniem symptomów.

Ponadto osoby chorujące na zapalenie stawów raportowały, że napięcie takie często prowadziło do silniejszego bólu i gorszego samopoczucia następnego dnia. Efektu takiego nie odnotowano wśród uczestników ze zdiagnozowaną cukrzycą. Badacze mówią, że powodem są różnice między wymienionymi jednostkami chorobowymi.

– Odkrycie dało nam wgląd w to, jak małżeństwo może wpływać na zdrowie. Jest to szczególnie ważne dla ludzi zmagających się z chronicznymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy zapalenie stawów – powiedział lider badania dr Lynn Martire, profesor zajmujący się rozwojem człowieka i badaniami nad rodziną.

Wcześniejsze badanie wykazało powiązanie między satysfakcjonującym małżeństwem i lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Według naukowców teraz należy zbadać, jak codzienne doświadczenia wpływają na osoby z chorobami chronicznymi.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.Pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: porady, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*