Co trzeci pracownik nie ma prawa do płatnego urlopu chorobowego

Podczas gdy 47 stanów walczy z epidemią grypy, chorzy pracownicy zamiast odpoczywać w domu chodzą do pracy, zwiększając ryzyko zachorowania. Szacuje się, że 41,7 mln osób w USA nie ma dostępu do płatnego urlopu chorobowego.

fot. uspsoig.gov/ Szacuje się, że 41,7 mln pracowników w USA nie ma prawa do płatnego urlopu chorobowego.

Dane Biura Statystyki Pracy (Bureau of Labor Statistics – BLS), ale także badanie opublikowane w ubiegłym roku w „American Journal of Public Health” wskazują, że zakres epidemii grypy jest większy, bo pracowników nie stać na bezpłatny urlop.

Blisko 80 proc. pracowników na pełnym etacie ma zagwarantowany płatny urlop chorobowy, ale z pracowników na niepełnym etacie już tylko 25 procent – podaje BLS. Ponadto statystyki nie uwzględniają milionów samozatrudnionych.

Jednak nieudzielanie urlopów chorobowych jest równie kosztowne dla pracodawców, gdyż, jak informuje Centrum Kontroli i Zwalczania Chorób (CDC) zwykły sezon grypowy kosztuje firmy około 10,4 miliardów dolarów – tyle płacą za pobyty i wizyty w szpitalach dorosłych. Nie licząc kosztów utraconej produktywności.

Badanie opublikowane w lipcu przez Food Chain Workers Alliance wykazało, że 79 proc. pracowników z branży gastronomii – produkcji, dystrybucji, sprzedaży i restauratorstwa – nie dostaje płatnego urlopu chorobowego. Może dlatego 53 proc. przyznało, że pracuje pomimo choroby.

BLS dodaje, że nawet 23 proc. pracowników w służbie zdrowia i pomocy społecznej nie ma prawa do płatnych urlopów chorobowych.

Do pierwszego tygodnia stycznia włącznie 7,3 procent zgonów w USA spowodowanych było zapaleniem płuc i infekcją grypy, przez co przekroczony został próg epidemii – informowało CDC. Epidemia nie dotrała do Kalifornii, Hawajów i Missisipi.

as

Zobacz też: 41 stanów walczy z epidemią grypy

 

Categories: Wydarzenia, Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*