REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUczestnicy IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy niezadowoleni z MSZ

Uczestnicy IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy niezadowoleni z MSZ

-

W niedzielę zakończyły się obrady IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestnicy Zjazdu pzyjęli wspólną uchwałę, w której wytykają polskiemu MSZ niedociągnięcia związane z realizacją pomocy na rzecz Polaków za granicą – pisze Polska Agencja Prasowa w swojej depeszy.

fot.MSZ/ Spotkanie uczestników Zjazdu z prezydentem RP Bronisławem Komorowiskim

Resort już na ten zarzut odpowiedział i zapewnił, że niedociągnięcia nie wynikały z zaniechania ministerstwa.  „Na Zjeździe niepokój budziło głównie późne rozpatrywanie w tym roku pomocy dla projektów polonijnych. To jednak miało miejsce z przyczyn niezależnych od MSZ – środki przydzielono Ministerstwu ustawą budżetową w marcu br. Do końca lipca wszystkie środki zostały przez MSZ rozdysponowane” – napisano w komentarzu przekazanym przez resort.

REKLAMA

MSZ zapewnia też, że „prace na 2013 rok zostaną znacznie przyspieszone, ruszają już niedługo, jesienią”. „Uczestnicy Zjazdu zostali o tym poinformowani. Jesteśmy wiec pewni, że w przyszłym roku proces przyznawania środków na projekty polonijne nie będzie już budził wątpliwości” – podkreślono.

Deklaruje ponadto, że będzie analizować dokumenty i postulaty Zjazdu. „MSZ zawsze pozytywnie odpowiada na wszystkie sensowne inicjatywy. Zwłaszcza mające na celu promocję dobrego wizerunku i imienia Polski, o co MSZ z sukcesami dba od lat” – konkluduje resort.

Jednak uczestnicy Zjazdu zwrócili się do sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz do senackiej Komisji Spraw Emigracji o „szczególne monitorowanie działań MSZ” w tym zakresie.

Uchwała przyjęta przez Zjazd zawiera także apel do posłów i senatorów o przyjęcie nowej ustawy repatriacyjnej, opartej na projekcie Obywatelskiego Komitetu „Powrót do Ojczyzny”.

„Uchwalenie tej ustawy stanowiłoby częściowe naprawienie krzywd doznanych przez rodaków, a także byłoby hołdem oddanym jej inicjatorowi, prezesowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska – Maciejowi Płażyńskiemu, który zginął pod Smoleńskiem” – czytamy w uchwale. Autorzy projektu ustawy proponują, by przełożyć ciężar odpowiedzialności za repatriację z samorządu na administrację rządową.

Zgodnie z projektem, MSW miałoby przygotować pakiet mieszkań, do których mogliby przyjeżdżać repatrianci. Przez pierwsze trzy lata pobytu w Polsce repatriantom przysługiwałoby świadczenia pieniężne, analogiczne do tego, jakie wypłacane jest cudzoziemcom przebywającym w Polsce.

Związek zaapelował także do władz RP i organizacji polonijnych o propagowanie i obronę pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie. Postuluje też, by MSZ zdecydowanie reagował na wszystkie przypadki deprecjonowania w światowych mediach autorytetu głowy państwa polskiego.

Zwrócono się w nim także do władz RP i polskich placówek dyplomatycznych o „lepszą współpracę z organizacjami polonijnymi broniącymi dobrego imienia Polski i Polaków”.

Postulaty te to owoc prac komisji ds. obrony dobrego imienia Polski i Polaków, która działała w ramach Zjazdu. Zostały one poparte przez uczestników zgromadzenia w niedzielę w Pułtusku.

/

 

 

REKLAMA

2091119018 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091119319 views

REKLAMA

2092915779 views

REKLAMA

2091119602 views

REKLAMA

2091119752 views

REKLAMA

2091119900 views