Sonda PAP: londyńczycy nie wierzą, że Wielka Brytania opuści UE

Sonda PAP: londyńczycy nie wierzą, że Wielka Brytania opuści UE

Londyńczycy, z którymi rozmawiała PAP, raczej nie wierzą, że Wielka Brytania opuści UE; ich zdaniem byłby to błąd. We wtorek premier Wlk. Brytanii przedstawił kluczowe postulaty, których spełnienia będzie domagał się podczas renegocjacji członkostwa swego kraju w UE.

Komisja Europejska i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, jak poinformowano we wtorek, otrzymali list od premiera Camerona dotyczący reform UE. Sześciostronicowy list uważany jest za początek negocjacji w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum.

„Nie obawiam się opuszczenia Unii, bo właściwie nie wierzę, że to zrobimy. Premier daje nam wybór, bo tego chce kraj. Chcemy mieć wybór. Żyjemy w zglobalizowanym świecie i jesteśmy połączeni z innymi. Próba odwrócenia tego byłaby błędem” – mówi jeden z rozmówców PAP. Innemu trudno jest uwierzyć, że David Cameron „przyjąłby konsekwencje finansowe wyjścia z jednego rynku, w szczególności dla bankowości”.

„Obie strony skorzystają na tym, jeśli pozostaniemy w Unii Europejskiej” – wskazuje kolejna osoba. Tylko jedna rozmówczyni PAP powiedziała o tym, że obecnie nie widzi korzyści z bycia w UE, choć, jak oceniła, jeśli Wielka Brytania pozostanie poza UE, „kraje się podzielą i nie będą nas wspierać”.

We wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas ocenił, że niektóre propozycje dotyczące reformy UE, przedstawione przez brytyjskiego premiera, są wysoce problematyczne. Jak dodał, chodzi m.in. o dyskryminację części obywateli UE. David Cameron zbudował swoją listę oczekiwań wokół czterech centralnych żądań: ochrony państw pozostających poza strefą euro przed dyskryminacją na wspólnym rynku, „wpisania konkurencyjności w DNA Unii Europejskiej”, wyłączenia z zasady „coraz ściślejszej Unii” i wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz uzyskania prawa do ściślejszej kontroli imigracji ze Wspólnoty.(PAP)

fot.picabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Comments

  1. JAN
    JAN 28 marca, 2016, 16:48

    A ja uważam, że Brytyjczycy opowiedzą się za wyjściem z Uni. Unia nie tak miała wyglądać jak dziś to widzimy,socjaliści wszystko co dobre zawsze doprowadzą do zniszczenia i w końcu do rozpadu.Trzeba wrócić do wartości chrześcijańskich i na tych wartościach się opierać,wszystko inne w końcu ulegnie rozpadowi.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*