Niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności

Niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności

Na początku czerwca do jednej z chicagowskich agencji zadzwonił klient i poprosił o pomoc w wyrobieniu zezwolenia na ładunki nienormatywne (ang. overweight permit). Sprawa została załatwiona bez problemu w tym samym dniu. Ponieważ wydawał się osobą kompetentną, obsługująca go agentka była pewna, że zezwolenie, o którym mowa, jest tym, którego potrzebował. Po paru dniach ten sam mężczyzna skontaktował się z naszym biurem prosząc o konsultację. Stała się rzecz mało przyjemna, a jednocześnie bardzo kosztowna.

Okazało się, że pan, na którego firmę wystawiono zezwolenie jest drwalem. Chcąc usprawnić prace swojego przedsiębiorstwa, postanowił zakupić ciężarówkę i zatrudnić kierowcę z zawodowym prawem jazdy. Tak też zrobił. Od kolegi z biznesu dowiedział się, że będzie potrzebował zezwolenia na wożenie cięższych ładunków, więc takie zezwolenie wykupił.

Wszystko układało się dobrze. Drzewa ścinano, obrabiano na drewniane kłody i ładowano na naczepę ciężarówki, która jechała do tartaku, a właściciel liczył dochody. Tymczasem pewnego ranka telefon od kierowcy zaburzył niebiański rytm pracy. Został on zatrzymany na wadze (ang. weight station), gdzie okazało się, że ciągnik z naczepą i ładunkiem jest ponad 4 tysiące funtów cięższy od dopuszczalnej maksymalnej wagi, która wynosi 80 tysięcy. Do zapłacenia jest mandat w wysokości 4 tysięcy dolarów (w Illinois kara za nadwagę to jeden dolar za funt). Kierowca nie może ruszyć się z miejsca dopóki z naczepy nie zostanie ściągnięta cześć ładunku stanowiąca nadwagę.

Na pytanie czy kierowca okazał oficerom DOT zezwolenie na przewóz ładunków cięższych od dopuszczalnych, padła odpowiedź, że tak. Jednakże wykupione zezwolenie nie zostało uznane, ponieważ według prawa stanowego było ono nieodpowiednie.

Reasumując: karę trzeba było zapłacić, a po dodatkową edukację udać się do naszej firmy.
Wszystkie zezwolenia na ładunki nienormatywne wydawane są wyłącznie przez stanowe urzędy, a nie przez federalne instytucje. To stany regulują, jakiej wielkości i jak ciężkie ładunki mogą poruszać się po ich drogach.
Każdy stan ma własne regulacje i przed wyjazdem ze specjalnym ładunkiem należy zasięgnąć informacji, jakie są wymogi. Numery telefonów do każdego ze stanowych biur (dotyczy również Kanady) można odnaleźć na stronie Departamentu Transportu pod zakładką FREIGHT MANAGEMENT AND OPERATIONS.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS!

fot.skeeze/pixabay.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*