W. Brytania: 40 tys. londyńczyków chce niepodległości, by zostać w UE

fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

Ponad 40 tysięcy londyńczyków podpisało w piątek petycję, w której domagają się, by stolica Zjednoczonego Królestwa ogłosiła niepodległość i została w Unii Europejskiej. W czwartkowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem.

Petycja umieszczona na stronie internetowej charge.org skierowana jest do burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Autorzy proszą go, by „ogłosił niepodległość Londynu od Zjednoczonego Królestwa i złożył kandydaturę” miasta o wstąpienie do Unii Europejskiej.

Podczas gdy ogólnokrajowy wynik referendum wynosił prawie 52 proc. na rzecz zwolenników Brexitu, 60 proc. mieszkańców Londynu zagłosowało za pozostaniem we Wspólnocie.

„Londyn to międzynarodowe miasto i chcemy zostać w sercu Europy – czytamy w petycji. – Trzeba przyznać, że nie zgadzamy się z resztą kraju. Więc zamiast pasywnie i agresywnie głosować w każdych wyborach jedni przeciw drugim, weźmy formalny rozwód i schrońmy się wśród naszych przyjaciół na kontynencie”.

Z kolei burmistrz Khan opublikował w piątek komunikat, w którym zapowiada, że Londyn będzie brał udział w negocjacjach na linii Wielka Brytania-Unia Europejska dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

„To kluczowe, by Londyn miał swój głos podczas tych negocjacji, tak jak Szkocja i Irlandia Północna”, które także głosowały za pozostaniem w UE – głosi oświadczenie.

(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*