Prezydent Korei Płd. spotkał się z siostrą przywódcy Korei Płn.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In przyjął w sobotę w swojej rezydencji, Pałacu Błękitnym, na lunchu delegację wysokich rangą oficjalnych przedstawicieli Korei Płn., w tym siostrę przywódcy tego kraju Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong. Media spekulują czy jest to zapowiedź dalszych kontaktów.

Było to spotkanie przedstawicieli obu państw koreańskich na szczeblu najwyższym od wielu lat.

Kim Jo Dzong      fot. YONHAP/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Agencja Associated Press podkreśla, że Mun Dze In dokłada wszelkich starań, aby wykorzystać Zimową Olimpiadę w Pjongczangu do przywrócenia regularnej łączności z Koreą Północną aby, w dalszej kolejności, doprowadzić do wznowienia rokowań na temat jej programu nuklearnego.

Nie jest jednak jasne czy sobotnie spotkanie doprowadzi do dalszych kontaktów. Według AP, deputowani do parlamentu z rządzącej Demokratycznej Partii Razem, mówią o możliwości wysłania do Pjongjangu specjalnego emisariusza, który spotkałby się z Kim Dzong Unem. Wspomina się nawet o możliwości spotkania na szczycie przywódców obu państw koreańskich.

Mun Dze In wyraził gotowość do takiego spotkania już podczas swojego inauguracyjnego przemówienia po objęciu urzędu w ub. roku. Północ i Południe Korei odbyły wcześniej dwa spotkania na szczycie – w 2000 i 2007 r. Oba odbyły się w Pjongjangu za rządów ojca obecnego przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila.

Wcześniej Kim Jo Dzong oraz pozostali członkowie delegacji północnokoreańskiej, w tym będący nominalną głową państwa 90-letni przewodniczący prezydium północnokoreańskiego parlamentu Kim Jong Nam, wzięli udział w uroczystości otwarcia Igrzysk.

Podczas tej uroczystości Kim Jo Dzong i Kim Jong Nam siedzieli w loży dla VIP-ów wśród innych najwyższych rangą przedstawicieli państw z całego świata. Był tam też wiceprezydent USA Mike Pence, który zajmował miejsce w odległości mniej niż metr od delegacji północnokoreańskiej, ale – jak zauważyli dziennikarze – starał się jej nie zauważać.

Pence nie wziął też udziału w piątkowej kolacji zorganizowanej przed ceremonią otwarcia igrzysk. Miał siedzieć przy tym samym stole, co Kim Jong Nam. (PAP)

Zdj. DIEGO AZUBEL, YONHAP, DANIEL KOPATSCH, CHUL PAIK, KIM HONG-JI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

 • 9
 • 11
 • 10
 • 2
 • 1
 • 4
 • 7
 • 6
 • 8
 • Untitled
 • 5
Categories: Sport, Świat

Comments

 1. Ezy
  Ezy 10 lutego, 2018, 10:32

  Ciekawe co o tym zbliżeniu sądzi Biały Dom

  Reply this comment
 2. git
  git 10 lutego, 2018, 22:07

  Swiat powoli ma usa gdzies zaczyna liczyc na siebie Zobaczymy co sie stanie jak przestana skupowac amerykanskie dlugi i dolary jak rezerwy Bedziemy zielonymi palic w piecu

  Reply this comment
 3. diwron
  diwron 11 lutego, 2018, 17:12

  Należy zgłosić dyktatora i jego siostrę do pokojowej nagrody Nobla. Jeżeli ktoś nie rozumie, że ewentualne zbliżenie pomiędzy oboma państwami koreańskimi jest wynikiem sankcji nałożonych na Koreę Płn. przez ONZ na wniosek USA, to nie nadaje się nawet do serwisu sprzątającego. Przypuśćmy, że teraz pojawiają się jacyś współcześni odpowiednicy Hitlera i Stalina. Antyamerykańskie i komunistyczne lewactwo (polonijne też), (którego główną cechą jest nienawiść do Trumpa i Ameryki) napewno będzie patrzyć z sympatią na tych dyktatorów i nawet pomagać im w zwalczaniu Trumpa. Właśnie tak jak chce zrobić to dyktator Kim. Wg ostatnich informacji demokraci używali do zwalczania i kompromitacji Trumpa nawet osobistości z FBI.

  Reply this comment
  • Ezy
   Ezy 12 lutego, 2018, 10:28

   Niewątpliwie był to rodzaj protestu przeciw północnokoreańskiej polityce Trumpa. Nie wiadomo dokąd to doprowadzi. Pamiętaj Diwron, że do niedawna były również dwa państwa niemieckie.

   Reply this comment
 4. Alfons
  Alfons 11 lutego, 2018, 22:40

  Diwron juz jest odpowiednik Hitlera i Stalina Przypomnijmy haslo wyborcze Hitlera z1935 Uczynmy niemcy wielkimi ponownie czy czegos ci to nie przypomina

  Reply this comment
 5. Piotr
  Piotr 11 lutego, 2018, 22:43

  Diwron powtarzasz wszysko co uslyszysz na gebels news zapomniales o Benghazi i uranium one Zrobili z pranie mozgu nawet o tym nie wiesz

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*