Żużlowa GP – skandynawskie media: farsa na Stadionie Narodowym

Zawody na Stadionie narodowym zostały przerwane, by nie dopuścić do większej ilości takich groźnych upadków jak ten Australijczyka Troya Batchelora fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Zawody na Stadionie Narodowym zostały przerwane, by nie dopuścić do większej ilości takich groźnych upadków jak ten Australijczyka Troya Batchelora fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Żużlowa Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie nazwana została przez skandynawskie media skandalem i farsą na oczach wspaniałej publiczności, lecz odpowiedzialność leży – ich zdaniem – po stronie tych, którzy przygotowywali tor.

Trzykrotny indywidualny mistrz świata Duńczyk Erik Gundersen (1984-85 i 1988) skrytykował ostro firmę, która była odpowiedzialna za przygotowanie nawierzchni.

W rozmowie z agencją Ritzau podkreślił, że tory jednodniowe układa się już od 15 lat i ludzie to robiący posiadają przecież doświadczenie i wiedzę.

– Wymówka, że była zbyt niska temperatura i duża wilgotność powietrza, które powodowały, że materiał nawierzchni nie mógł się dostatecznie związać, to żadne wytłumaczenie. W tej branży pracują przecież ludzie, którzy powinni wiedzieć, jak na siebie działają takie czynniki. To nie jest nauka o rakietach kosmicznych – dodał.

Jego zdaniem zawody nie powinny się w sobotę w ogóle odbyć i jedynym rozwiązaniem było przesunięcie ich na niedzielę.

– Sygnał ostrzegawczy nadszedł już w piątek, kiedy odwołano trening. W sobotę rano było lepiej, lecz niedostatecznie, ponieważ nawierzchnia nie miała czasu się dostatecznie związać i organizatorzy rozpoczynając zawody doskonale o tym wiedzieli – zauważył.

Duński dziennik „Ekstrabladet” skomentował, że „premiera sezonu zapowiadała się tak pięknie, z pierwszym tak dużym turniejem w stolicy Polski i 57 tysiącami widzów na Stadionie Narodowym, zbudowanym z okazji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku”. „Niestety, impreza zamiast stać się wielkim sukcesem żużla, po tym jak wszystko, nawet taśma startowa, zawiodło stała się tylko żałosną farsą” – oceniono.

„Politiken” napisał natomiast, że tragiczny stan toru, który okazał się niebezpieczny dla zawodników, „śmieszny wręcz” brak rezerwowej taśmy startowej, groteskowe starty według jakiejś lampy po 12 biegach zniszczyły w spektakularny sposób otwarcie sezonu.

W szwedzkich mediach nazwano zawody fiaskiem, a zwłaszcza wyeksponowany został problem z taśmą startową. Tytuł: Żużlowcy czekają na zielone światło” opisywał główne zdjęcie z zawodów w dzienniku „Aftonbladet”.

„Expressen” ocenił: „To miał być wielki wieczór Tomasza Golloba, ikony polskiego żużla, który przy ponad 50 tysiącach entuzjastów tego sportu miał zakończyć swoją karierę w Grand Prix, lecz wydarzyło się to, co nie miało mieć prawa miejsca”.

Na łamach gazety wypowiedział się trener żużlowej reprezentacji Szwecji Morgan Andersson: „Urządzenie z taśmą startową jest podstawą naszej dyscypliny, a brak części zamiennych do jej naprawienia można nazwać wielkim skandalem. Starty przy zielonej lampie dekoncentrujące zawodników można porównać do skoku wzwyż bez poprzeczki”.

W sobotę żużlową Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie, pierwszą rundę indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu, z powodu złego stanu toru przerwano po trzech seriach startów. W tej sytuacji zwycięzcą został Słoweniec Matej Zagar, przed Chrisem Harrisem i Jarosławem Hampelem.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*