Rajdowe MŚ – zwycięstwo Tanaka, Kajetanowicz piąty w WRC2

Ott Tanak: miło jest wygrać tak specyficzny rajd fot.EPA-EFE/REX/Shutterstock

Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) wygrał Rajd Niemiec, dziewiątą rundę mistrzostw świata. Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) był 13. w klasyfikacji generalnej i piąty w WRC2.

Drugie miejsce, ze stratą 39,2 s, zajął lider mistrzostw świata Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), a trzecie Fin Esapekka Lappi (Toyota Yaris WRC) – strata 1.00,9 s.

„Nie wiem, kto zdobędzie tytuł, ale miło jest wygrać tak specyficzny rajd. Seb atakował bardzo mocno i ciężko było utrzymać jego tempo, ale ostatecznie wygraliśmy, więc jest dobrze” – ocenił swój start Tanak.

Na czwartej pozycji rajd ukończył obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC), który był wolniejszy od Estończyka o 1.34,5. Ogier szansę walki o podium stracił w sobotę, gdy przebił oponę i musiał zmieniać koło na trasie. Zajęło mu to prawie dwie minuty…

W niedzielny poranek w klasyfikacji generalnej rajdu zaszły spore zmiany. Już na pierwszym OS-ie trzech kierowców z czołówki zakończyło jazdę. Norweg Mads Oestberg (Citroen C3 WRC) i Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC) rozbili samochody, natomiast Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC) został wyeliminowany przez problemy techniczne z układem przeniesienia napędu. Sordo przed kraksą plasował się w klasyfikacji generalnej na drugiej pozycji, Latvala był trzeci.

W WRC2 zwyciężył Czech Jan Kopecky (Skoda Fabia R5), trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) ostatecznie był piąty (13. w klasyfikacji generalnej). Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5) w WRC zajął 6. miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasował się tuż za Kajetanowiczem.

Tanak odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Niemiec, triumfował tam także w 2017 roku.

Z osiemnastu rozegranych odcinków specjalnych Tanak wygrał 6, Ogier – 4, Sordo – 3, Latvala – 2 i po jednym Lappi, Neuville i Irlandczyk Craig Breen (Citroen C3 WRC).

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata prowadzi Neuville – 172 pkt przed Ogierem – 149 i Tanakiem – 136. Wśród producentów na czele jest Hyundai – 254 pkt, na drugie miejsce awansowała Toyota – 241.

Kolejną rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany na połowę września Rajd Turcji.

Wyniki Rajdu Niemiec:

1. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris WRC) 3:03.36,9
2. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) strata 39,2 s
3. Esapekka Lappi (Finlandia/Toyota Yaris WRC) 1.00,9
4. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta WRC) 1.34,5
5. Teemu Suninen (Finlandia/Ford Fiesta WRC) 2.02,9
6. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Hyundai I20 WRC) 2.13.8

9. Jan Kopecky (Czechy/Skoda Fabia R5) 13.12,8 (1. m. WRC2)
13. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Ford Fiesta R5) 14.07,2 (5. m. WRC2)
14. Łukasz Pieniążek (Polska/Skoda Fabia R5) 15.33,2 (6. m. WRC2)

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*