Strona głównaSportAwans w bólach Hiszpanii i Portugalii. Urugwaj rozgromił Rosję

Awans w bólach Hiszpanii i Portugalii. Urugwaj rozgromił Rosję

-

Urugwaj w trzech pierwszych meczach nie stracił jeszcze punktu i bramki fot.Tatyana Zenkovich /EPA-EFE/REX/Shutterstock

Piłkarze Hiszpanii i Portugalii po ciężkich bojach awansowali do fazy pucharowej mistrzostw świata w Rosji. W ostatnich meczach Portugalczycy zremisowali z Iranem 1:1, a Hiszpanie w końcówce uratowali remis 2:2 z Marokiem. Niepokonana do tej pory Rosja przegrała z Urugwajem 0:3.

Portugalczycy prowadzili 1:0 po pięknym uderzeniu w 45. minucie Ricardo Quaresmy. Wyrównał w trzeciej minucie doliczonego czasu gry z rzutu karnego Karim Ansarifard. W ostatnich sekundach Irańczycy, prowadzeni przez portugalskiego szkoleniowca Carlosa Queiroza, przeprowadzili jeszcze akcję, która mogła im dać bramkę i sensacyjny awans, ale Mehdi Taremi trafił w boczną siatkę.
Rozczarował Cristiano Ronaldo. Zdobywca czterech bramek w poprzednich spotkaniach tym razem nie potrafił strzelić nawet z rzutu karnego, którego zmarnował w drugiej połowie.

Strachu najedli się również Hiszpanie, którzy dwukrotnie przegrywali z Marokańczykami (bramki Khalida Boutaiba i Youssefa En-Nesyri), ale za każdym razem doprowadzali do remisu (Isco i Iago Aspas).
Rywale wcześniej stracili szanse awansu, ale zagrali z ogromną determinacją i byli bliscy sprawienia sensacji. Drugi gol dla Hiszpanii padł w 90. minucie.
Hiszpanie, którzy zajęli pierwsze miejsce w grupie B, zagrają w 1/8 finału z Rosją. Portugalia trafi natomiast na Urugwaj.

Urugwajczycy i gospodarze mundialu spotkali się kilka godzin wcześniej w Samarze. „Sborna” miała wymarzony początek turnieju, odnosząc wysokie zwycięstwa nad Arabią Saudyjską (5:0) i Egiptem (3:1). W trzecim meczu sprowadzili ją na ziemię Urugwajczycy, pewnie wygrywając 3:0. Rosjanie grali od 36. minuty w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartkę ujrzał Igor Smolnikow. W tym momencie przegrywali 0:2. Pierwszego gola strzelił w 10. minucie z rzutu wolnego Luis Suarez, a 13 minut później samobójcze trafienie zanotował najlepszy rosyjski strzelec Denis Czeryszew. Wynik ustalił w 90. minucie Edinson Cavani.

„Urusi” wygrali grupę A z kompletem punktów i nie tracąc gola. Ostatnią drużyną z takim osiągnięciem była Argentyna w 1998 roku na boiskach Francji.

W Wołgogradzie żegnały się z mistrzostwami drużyny Arabii Saudyjskiej i Egiptu. Niespodziewanie wygrali Saudyjczycy 2:1, choć przegrywali po bramce gwiazdy Liverpoolu Mohameda Salaha. W końcówce pierwszej połowy piłkarze z Arabii mieli dwa rzuty karne, z których drugi wykorzystał Salman Al-Faraj. W 95. minucie zwycięskiego gola strzelił Salem Al-Dawsari.