Timmermans: KE dołoży starań, by wypracować rozwiązanie konfliktu wokół TK

Spotkanie Hansa Timmermansa z Beatą Szydło fot.Radek Pietruszka/EPA

Spotkanie Hansa Timmermansa z Beatą Szydło fot.Radek Pietruszka/EPA

Zgadzam się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zadeklarował jednocześnie, że KE dołoży starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK w wypracowaniu jego rozwiązania.

„Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim UE i ma wiodącą rolę do odegrania w UE i myślę, że doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog, jestem pewien, że ten dialog bardzo niedługo już dobiegnie do końca, ponieważ problem będzie rozwiązany” – powiedział wiceprzewodniczący KE po spotkaniu z szefową polskiego rządu.

Dodał, że Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania.

Timmermans podziękował premier za zaproszenie do Warszawy. „Chcę podziękować za (…) zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział.

Dodał, że Szydło wyraziła chęć kontynuacji dialogu z Komisją Europejską. „My ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc. W pełni zgadzam się z panią premier, która powiedziała, że to jest wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce” – powiedział wiceprzewodniczący KE.

Zaznaczył, że w interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji wokół TK, ponieważ „w pełni funkcjonujące państwa członkowskie” są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie Unii.

Wizyta Timmermansa dotyczy prowadzonej przez KE wobec Polski procedury ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*