IPN: ze zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej

fot.IPN

Ze zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie ukraińskiego IPN o braku możliwości kontynuowania prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w jego dotychczasowym formacie – oświadczył w środę polski Instytut Pamięci Narodowej.

Dodał, że obawy dotyczące bezpieczeństwa ukraińskich uczestników debat naukowych na terytorium Polski są “całkowicie nieuzasadnione, wręcz prowokacyjne”.

Ukraiński IPN wydał w środę komunikat w reakcji na przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ukraiński IPN ogłosił, że „przyjęcie nowej ustawy o IPN Polski, która przewiduje m.in. odpowiedzialność karną za zaprzeczanie +zbrodniom ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950+, poważnie ogranicza pole dyskusji i dialogu” historyków. IPN w Kijowie oświadczył, że w związku z nowelizacją nie może on „zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski”, a nawet „bezpieczeństwa podczas ich pobytu” w tym kraju.

Zaznaczono, że Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków działa od 2015 r. pod patronatem obydwu Instytutów Pamięci Narodowej, “stanowiąc płaszczyznę polsko-ukraińskiego dialogu historycznego”. Jak dodano, efektem pięciu dotychczasowych spotkań Forum jest omówienie i przedstawienie ustaleń wybitnych badaczy z obu krajów “na temat wielu kluczowych zagadnień dotyczących szczególnie trudnych kart z historii stosunków polsko-ukraińskich w latach 1939-1947”. (PAP)

Categories: Polska

Comments

  1. Paleta
    Paleta 15 lutego, 2018, 21:16

    Historycy nie maja ochoty sie procesowac w polskich sadach ktore tak czy inaczej stana po stronie dobrego imienia Polski za wszelka cene. Moze chodzilo o to zeby wszyscy wstrzymali badania bo i tak ostatnie, rozstrzygajace slowo nalezy do naszego sadu?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*