Uczta dla uszu

Uczta dla uszu

W czwartkowy wieczór, w kościele pw. Św. Trójcy w Chicago, odbył się wyjątkowy koncert. Swoje siły połączyli dwaj znakomici muzycy i kompozytorzy – pochodzący z Gdańska wirtuoz organów Gedymin Grubba oraz pochodzący z Rosji, a mieszkający i tworzący na stałe w Wietrznym Mieście wiolonczelista Ian Maksin. Koncert odbył się w ramach pierwszego w historii Chicago Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. A jego pomysł narodził się w Polsce.

Gedymin Grubba i Ian Maksin z fankami

Gedymin Grubba i Ian Maksin z fankami

– W Chicago mieszka wielu miłośników muzyki organowej – powiedział nam Ian Maksin. – Najlepszym przykładem są tu Polacy. W Polsce koncertowałem wielokrotnie. Tam zobaczyłem, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się muzyka organowa i jak Polacy uwielbiają chodzić do kościoła, by posłuchać koncertów. To było dla mnie jasne, że taki festiwal trzeba zorganizować w Chicago, skoro Polacy tak to lubią.

Obaj muzycy wspólnie zagrali przebój z filmu „Upiór w operze”, ale nie był to jedyny hit tego wieczoru. Można śmiało powiedzieć, że cały koncert był niezwykłą muzyczną ucztą. Choć muzykę organową zalicza się do tak zwanych koneserskich a liczebność popularności w USA ma jeszcze wiele do życzenia, w Chicago znalazła ona już sporą grupę odbiorców. Miejmy zatem nadzieję, że festiwal z roku na rok będzie się rozrastał.

Zdj. Robert Wachowiak

Cincopa WordPress plugin

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*