Pożegnanie Wiktora Barczyka. Założyciel polonijnego szkolnictwa miał 94 lata

Pożegnanie Wiktora Barczyka. Założyciel polonijnego szkolnictwa miał 94 lata

W sobotę 24 maja Chicago pożegnało na zawsze 94-letniego Wiktora Antoniego Barczyka, założyciela szkoły im. F. Chopina, której był dyrektorem w Palatine i Buffalo Grove. Msza żałobna odbyła się w kościele w Palatine.

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

W środowisku polonijnym dWiktor Barczyk dał się poznać jako twórca polskiego programu religijnego, wprowadził msze święte w języku polskim w kościele św. Tomasza Villanova w Palatine.

W czasie II wojny światowej znalazł się z armią gen. Andersa w Anglii, gdzie pomagał zakładać szkoły polskie, a następnie zajmował się działalnością oświatową również na ziemi amerykańskiej.

Zofia Barczyk (w środku)

Zofia Barczyk (w środku)

Był jednym ze współzałożycieli Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago. Przez 15 lat pracował jako wykładowca w Seminarium Duchownym w Mundelein. Był autorem wielu podręczników szkolnych dla dzieci i młodzieży polonijnej. Przez 34 lata pracował jako inżynier w firmie Honeywell.

W roku 1997 roku ówczesny gubernator stanu Illinois Jim Edgar dzień 14 czerwca ustanowił dniem Wiktora Barczyka. W roku 2007 prezydent RP śp. Lech Kaczyński odznaczył Wiktora Barczyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W wypełnionym kościele zebrali się członkowie rodziny, przyjaciele, uczniowie, harcerze i współpracownicy. Nie zabrakło również oficjalnego przedstawiciela RP w osobie konsula Roberta Rusieckiego, który w mowie pożegnalnej przypomniał zasługi zmarłego i przedstawił jego sylwetkę „piękną i wartą naśladowania, pełną cnót narodowych”.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski

DSC_7427

DSC_7423

Categories: Polonia, Wspomnienia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*