REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaOdznaczenia i tytuły Wybitnego Polaka dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii

Odznaczenia i tytuły Wybitnego Polaka dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii

-

Witając uczestników uroczystości trzeciomajowych, zorganizowanych 2 maja w Konsulacie Generalnym RP, zastępca konsula generalnego RP, konsul Robert Rusiecki powiedział, że na majową uroczystość składają się trzy niezwykle ważne dla Polaków wydarzenia: 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi i Święto Polonii. Przypomniał, że w niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne rocznice i wydarzenia: 70. rocznica zdobycia Monte Cassino i wybuchu powstania warszawskiego. Celebrujemy także 15. rocznicę przyjęcia Polski do NATO i dziesiątą rocznicę wstąpienia do UE.

W pierwszym rzędzie siedzą odznaczeni i odbierający odznaczenia. Od prawej: Arkadiusz Pyzio, Regina Lis, Mieczysław Leopold Kukuła, Cynthia Eugenia Mitchell, Emil Walat i Bogusław Malisz
W pierwszym rzędzie siedzą odznaczeni i odbierający odznaczenia. Od prawej: Arkadiusz Pyzio, Regina Lis, Mieczysław Leopold Kukuła, Cynthia Eugenia Mitchell, Emil Walat i Bogusław Malisz

W imieniu prezydenta RP gospodarz przyjęcia wręczył wysokie odznaczenia państwowe. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk konsula Roberta Rusieckiego przyjął Arkadiusz Pyzio. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP odebrała wdowa po odznaczanym pośmiertnie Maczkowcu Władysławie Lisie. Mieczysław Leopold Kukuła odebrał Krzyż Wolności i Solidarności. Cynthia Eugenia Mitchell uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi. Również Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Emil Walat. Bogusław Malisz odebrał Krzyż Zesłańców Sybiru w imieniu odznaczanego pośmiertnie ojca Kazimierza Malisza. Stefania Kubiczek odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

REKLAMA

Dla laureata Krzyża Wolności i Solidarności Mieczysława Kukuły, który na ceremonię przyjechał wraz z żoną ze stanu Nebraska, droga do wolności i solidarności wiodła od protestów studenckich na Uniwersytecie Łódzkim w 1968 roku przez podziemną organizację kolportersko-wydawniczą „Ruch” do „Solidarności”, w której był członkiem Komisji Krajowej. Po internowaniu w 1981 roku i rocznym pobycie w więzieniu, z biletem w jedną stronę w kieszeni przybył wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Podczas uroczystości wręczone zostały również dyplomy Wybitnego Polaka przyznawane od czterech lat przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”.

W kategorii “Młody Polak” tytułem wyróżniona została Magdalena Zyzak, autorka scenariuszy do filmów muzycznych i kilku książek. Za osiągnięcia naukowe uhonorowany został profesor Jacek Żurada, światowej klasy ekspert od technologii sztucznej inteligencji. Andrzej Lubowski został wyróżniony w kategorii “Osobowość”. Laureat przez 9 lat był wiceprezesem korporacji “Visa”. Jest autorem wielu książek. Jedną z ostatnich jest pozycja poświęcona profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu. W dziedzinie kultury zwyciężył Mikołaj Stoiński, kompozytor, autor muzyki filmowej do seriali amerykańskich i polskich oraz kilku innych państw europejskich.

Obok czterech głównych nagród kapituła przyznała cztery wyróżnienia dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii. W dziedzinie kultury wyróżnieni zostali: Jan Loryś, były dyrektor Muzeum Polskiego i Lucyna Migała, choreograf zespołu “Lira Ensemble”. Specjalne wyróżnienie otrzymał biznesmen Tom Startek, właściciel firmy specjalizującej się w produkcji szklanych i metalowych elewacji i okien, hojny darczyńca i sponsor wielu wydarzeń polonijnych. W kategorii “Przyjaciel Polski” wyróżnieniem został uhonorwany Michael Traison, prawnik i aktywista na rzecz dialogu i porozumienia polsko-żydowskiego.

– To jest uznanie dla mojej pracy nie tylko w Muzeum Polskim, ale również w kilku innych organizacjach, które mnie nominowały do tego tytułu. Otrzymałem je między innymi od członków Międzynarodowej Konferencji Art Deco, kolekcjonerów militariów i memorabiliów – powiedział po ceremonii kustosz Muzem Polskiego Jan Loryś.

W części artystycznej wieczoru wystąpili: skrzypaczka Kinga Augustyn i pianista Matthieu Cognet, którzy zagrali utwory m.in. Zarzyckiego, Paderewskiego i Bartoka, oraz Alexandra Nowakowski, która śpiewała hymny.

W uroczystości prowadzonej przez konsula Konrada Zielińskiego uczestniczyło ponad 150 gości. W tym gronie obecni byli między innymi: wicegubernator Sheila Simon oraz liczne grono przedstawicieli organizacji polonijnych z prezesem KPA i ZNP Franciszkiem Spulą.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

[cincopa AAFAqp7v3yds]

REKLAMA

2091148790 views

REKLAMA

2091149098 views

REKLAMA

2092945560 views

REKLAMA

2091149386 views

REKLAMA

2091149540 views

Kto pyta, nie błądzi

Co mają rządy do TikToka

Bigos Ziutki

Rolada ze schabu

REKLAMA

2091149689 views