REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Obama nie spotka się w Normandii z Putinem

Biały Dom: Obama nie spotka się w Normandii z Putinem

-

Prezydent USA Barack Obama nie spotka się w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Normandii 6 czerwca, podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów – poinformował w czwartek Biały Dom. 

Prezydent Barack Obama nie spotka się z Putinem fot.Olivier Douliery/POOL/PAP/EPA
Prezydent Barack Obama nie spotka się z Putinem fot.Olivier Douliery/POOL/PAP/EPA

„Nie przewidziano spotkania prezydenta Obamy z prezydentem Putinem” podczas tych uroczystości – powiedziała w rozmowie z AFP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.

REKLAMA

Wcześniej w czwartek ambasador Rosji w Paryżu Aleksandr Orłow poinformował, że Putin przyjął zaproszenie Francji i przybędzie w czerwcu do Normandii na obchody rocznicy.

„Wiemy, że Francja zaprosiła wszystkie kraje, które uczestniczyły w konflikcie (drugiej wojnie światowej), na uroczyste obchody 70. rocznicy, i nie oczekiwaliśmy, że Paryż wycofa swoje zaproszenie dla Rosji ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie” – dodała Hayden.

Według rzeczniczki spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości.

„Będą brali udział w tych samych wydarzeniach i nie mogę teraz powiedzieć, czy nie będą rozmawiali na marginesie (tych wydarzeń), tak jak to bywa podczas wszelkich spotkań wielostronnych” – wyjaśniła Hayden.

Również w czwartek francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian uznał, że udział prezydenta Putina w uroczystościach w Normandii jest czymś naturalnym, mimo kryzysu ukraińskiego. „Nie rozumiem, dlaczego miano by zabronić prezydentowi narodu rosyjskiego, który stracił 9 milionów swych ludzi w walce z nazizmem, udziału w obchodach we Francji” – powiedział szef francuskiego resortu obrony.

Byłoby to pierwsze spotkanie obu prezydentów od wybuchu kryzysu na Ukrainie.

AFP przypomina, że jesienią ubiegłego roku Waszyngton odwołał spotkanie Obamy z Putinem, które miało się odbyć przed szczytem G20 w Petersburgu, ponieważ Rosja przyznała tymczasowy azyl byłemu współpracownikowi służb wywiadowczych USA Edwardowi Snowdenowi. Jednak doszło do rozmowy obu przywódców w kuluarach szczytu. (PAP)

REKLAMA

2102830719 views

REKLAMA

2102830952 views

REKLAMA

2104627344 views

REKLAMA

2102831095 views

REKLAMA

2102831195 views

REKLAMA

2102831304 views