Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim

Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim

Oficjalne obchody Dnia Pułaskiego – stanowego święta przypadającego co roku w pierwszy poniedziałek marca – tradycyjnie wypełniły gośćmi salę główną Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Lokalni politycy i liderzy wraz z zaproszonymi gośćmi i chicagowską Polonią uhonorowali dziedzictwo polsko-amerykańskiego bohatera. Podczas uroczystości przyznano również polskie odznaczenia państwowe pracownikom Muzeum Polskiego w Ameryce.

W prestiżowym wydarzeniu, które na dobre wpisało się w polonijny kalendarz, co roku biorą udział największe osobistości stanu, miasta i powiatu. Choć na uroczystości zabrakło nowego gubernatora Illinois, J. B. Pritzkera, to wśród wygłaszających okolicznościowe przemówienia znaleźli się m.in.: burmistrz Chicago Rahm Emanuel, skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs, kongresmenka Jan Schakowsky, prezes Rady Powiatu Cook i kandydatka na burmistrza Toni Preckwinkle, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas. Związek Narodowy Polski i Kongres Polonii Amerykańskiej reprezentował prezes Frank Spula. Nie zabrakło przedstawicieli konsulatu, organizacji polonijnych, duchowieństwa, świata biznesu i kultury.

Podczas uroczystości nadano również odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę pracownikom Muzeum Polskiego w Ameryce.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie muzealnictwa, za upowszechnianie wiedzy o Polsce oraz działalność na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych” odznaczeni zostali: Małgorzata Kot, Jan Loryś, Richard Owsiany i Halina Misterka.

Obszerna relacja z uroczystości upamiętniających Kazimierza Pułaskiego w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.

(jm)

fot.Alicja Otap

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*