Bp Dydycz do Polonii: bądźmy wierni miłości Chrystusa

Kościół św. Wojciech fot.Dariusz Piłka

Kościół św. Wojciecha w Chicago fot.Dariusz Piłka

Bądźmy wierni miłości Chrystusa, która 1051 lat temu dała o sobie znać na terenie naszego państwa – zwrócił się w niedzielę do Polonii bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz podczas mszy św. kończącej XX Forum Polonijne w Toruniu.

„Przedstawiciele, którzy brali udział w spotkaniu polonijnym, Polacy z zagranicy, tęsknią za tym, co dzieje się u nas. (…) Pytani o to, jakie tradycje chcecie zachowywać w miejscach zamieszkania najczęściej, w ponad 90 procentach, odpowiadacie, że te płynące z wiary katolickiej, serca Jezusowego” – dodał bp Dydycz.W homilii podkreślił, że Polacy powinni być „wierni miłości Chrystusa, która 1051 lat temu dała o sobie znać na terenie naszego państwa”.”Róbmy wszystko, żeby światło płynące od Boga nie gasło. (…) Światło świecy paschalnej jest autentyczne i ma wielką moc. Niech przenika do naszych serc i umysłów oraz ożywia nas po to, żebyśmy odkrywali to, co jest piękne. Odrzućmy wszelką nienawiść, złość, krzywdę. Nasza ojczyzna potrzebuje takiej odnowy. Nie chcemy stracić, po tylu latach niewoli, rozbiorów i wojen, tej odnowy i zapału, którą Bóg nas obdarował poprzez św. papieża Jana Pawła II, naszego rodaka” – powiedział bp Dydycz.
Msza św. pod przewodnictwem bp. Dydycza została odprawiona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wraz z uczestnikami Forum Polonijnego wzięły w niej udział liczne grupy pielgrzymów, środowisk Radia Maryja z różnych stron kraju.

Jubileuszowe Forum Polonijne odbyło się pod hasłem „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę” nawiązującym do wypowiedzi św. Jana Pawła II z października 1999 r. o powinności Polaków w kraju i za granicą. Organizatorami spotkania były Senat RP oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Gośćmi forum byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. (PAP)

 

Categories: Polonia, Religia
Tags: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*