REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPAAPrzeżyć dojrzewanie

Przeżyć dojrzewanie

-

Oto okres życia, w którym następują ogromne zmiany.  Budzimy się wyżsi. Rodzina nie nadąża z kupnem kolejnych butów, bo te – prawie jeszcze nowe, ale są już za ciasne.  Zmienia się twarz i to nie zawsze zgodnie z naszymi oczekiwaniami. No właśnie, znowu pojawił się kolejny pryszcz! Coś dziwnego zaczyna się dziać z naszym ciałem.  Tutaj zaokrągla się, a w innych miejscach „kancieje”. No i jeszcze to owłosienie! W tym samym czasie coraz bardziej interesujemy się otaczającym nas światem. Odważnie nawiązujemy nowe znajomości. Już niedługo jedna z nich przerodzi się w coś bardziej intensywnego niż tylko przyjaźń.  Nasze ciało pozwala nam wykorzystywać wrodzone predyspozycje, więc trenerzy różnych dyscyplin sportowych zacierają z nadzieją ręce. Mądrzejemy. Nie mamy nawet innego wyjścia, gdyż materiał szkolny zaczyna być coraz bardziej skomplikowany.  Już nie proste powtarzania z pamięci, czy podstawowe działania matematyczne, ale całe wywody naukowe, myślenie abstrakcyjne, kojarzenie faktów z kilku dziedzin naraz stają się szkolną codziennością.   Ale nasz mózg jest już na to gotowy. Właśnie zaczął się rozwijać bardzo intensywnie jego przedni płat, potocznie nazywany ośrodkiem myślenia przyczynowo-skutkowego.  Dobrze byłoby, gdyby jeszcze emocje nie zmieniały się jak szalone. Z niewiadomych dla nas przyczyn, z zupełnie pogodnego nastroju wpadamy w czarną dziurę rozpaczy lub złości … i to często bez większego powodu.  No i te wszystkie ważne decyzje: jakie wybrać liceum (high school), czy lepiej trenować pływanie a może raczej zapisać się do kółka plastycznego. I dlaczego nagle rodzice oznajmiają, że już czas myśleć o przyszłości?  Na domiar wszystkiego przestają nam robić pranie i ciągle czegoś od nas wymagają. No cóż – dojrzewa się tylko raz i jest to wyjątkowy okres w życiu!

Aby pomóc naszemu nastolatkowi przejść przez ten okres, prowadzimy go do dermatologa, robimy badania okresowe, odwiedzamy gabinet ginekologiczny… a co z PSYCHIKĄ?  Czy może nie należałoby do tej listy dopisać wizyty u terapeuty?  Nie, oczywiście, nasz nastolatek nie zwariował (no, może tylko czasami).  Ale ten moment życia jest najwłaściwszym czasem na poznanie własnych emocji i nauczenie się właściwego ich wyrażania.  Prawdziwym kołem ratunkowym mogą być techniki pomagające relaksować się i dać odrobinę wytchnienia i tak obciążonemu już układowi nerwowemu.   W codziennym wirze ważnych spraw pomocna będzie umiejętność efektywnego organizowania pracy i opanowywania pojawiającego się lenistwa lub zwątpienia.  Jak dodamy do tego kilka prostych technik usprawniających uczenie się i zapamiętywanie oraz opanowywanie niepokoju przed testem lub klasową prezentacją, zaczynamy widzieć świat w jaśniejszych barwach.  Chwileczkę, a co z pierwszą miłością, a potem może z rozpaczą po rozstaniu? Warto byłoby nauczyć się nawiązywania relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby były źródłem pozytywnej energii i wspierały nas na drodze ku dorosłości.  Ponadto z pomocą terapeuty nastolatki i rodzice będą mogli ominąć wiele rodzinnych „burz” związanych z dojrzewaniem. Okazjonalna zmienność nastrojów, tendencje do spędzania czasu we własnym pokoju, miny niezadowolenia (wywracanie oczami), mniejsze zainteresowanie rodziną na korzyść rówieśników, okazjonalne spóźnienia, chwilowe „przebywanie w swoim świecie,” padające czasem stwierdzenia: Nikt mnie w tym domu nie rozumie! – są „typowymi” elementami dojrzewania.  Wiążą się one z kształtowaniem własnego JA oraz ze zmianami hormonalnymi.  Natomiast: nasilona i powtarzająca się agresywność słowna lub fizyczna, samookaleczanie się, eksperymentowanie/bycie pod wpływem substancji odurzających, wszelkie zachowania niezgodnie z biologicznym/społecznym wiekiem (np. nadmierne zainteresowanie seksem, silny strach przed samodzielnością, problemy z akceptacją samego siebie), problemy z przestrzeganiem podstawowych zasad społecznych i prawnych, długotrwałe przygnębienie, niepokój, nadpobudliwość, problemy z odżywianiem, ucieczka od świata realnego w tzw. wirtualną rzeczywistość, wymagają szybszego kontaktu z terapeutą.  Taka konsultacja, podobnie jak wizyta u dermatologa nie ,,idzie” na rekord personalny, ani też nie zaburzy kariery. Natomiast może uratować życie!

REKLAMA

„MŁODZIEŻOWY PUNKT ZWROTNY” działający od dwudziestu lat przy ZRZESZENIU AMERYKAŃSKO-POLSKIM zaprasza młodzież między 13 a 18 rokiem życia i ich rodziców na profesjonalne bezpłatne konsultacje terapeutyczne, które adresują te i wiele innych aspektów dorastania.  W trakcie indywidualnych i rodzinnych sesji wspólnie prostujemy najbardziej zagmatwane sprawy i rozwijamy najpotrzebniejsze umiejętności życiowe, które dorastającemu człowiekowi pomogą wejść pewnym krokiem w DOROSŁOŚĆ!  Rodziców zapraszam na cotygodniowe spotkania ZARADNIKA RODZICA, w którym poznajemy i praktykujemy efektywne metody wychowawcze.  Konsultacje oferowane są w północnej i południowej lokalizacji Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego.

Prosimy kontaktować się telefonicznie pod numerem: (773)427-6345 lub poprzez email: [email protected]

Małgorzata Olczak

Terapeuta młodzieżowy

fot. Depositphotos.com

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Założone w 1922 Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie(ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem istniejących różnic kulturowych.
W szerokiej ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek zrzeszenia w Chicago mieszczących się przy 3834 N. Cicero Avenue, tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Avenue, tel. (773) 767-7773.

Rubryka ZAP (PAA) będzie się ukazywała na łamach ,,Dziennika Związkowego” co miesiąc prezentując kolejne usługi, jakie agencja świadczy polonijnej (i nie tylko) społeczności.

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

REKLAMA

2091021272 views

REKLAMA

2091021570 views

REKLAMA

2092818029 views

REKLAMA

2091021851 views

REKLAMA

2091021995 views

REKLAMA

2091022137 views