REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNieruchomościPytania, które musisz zadać przed zakupem domu

Pytania, które musisz zadać przed zakupem domu

-

Przed złożeniem oferty kupna domu, który ci się podoba, chcesz mieć absolutną pewność, że jest to ten „najlepszy” dom dla ciebie. Ale przy tak wielu ofertach, jak znaleźć idealny dom? Oto kilka pytań, które należy zadać przy zakupie domu, aby nie tracić niepotrzebnie czasu.

Jaki jest mój całkowity budżet?
Rozpatrywanie kupna domu bez zrozumienia, na jaki dom możesz sobie pozwolić, jest stratą czasu. Oprócz ceny kupna istnieją też dodatkowe koszty do rozważenia, takie jak podatki od nieruchomości, ubezpieczenie domu, media, bieżące utrzymanie domu i wszelkie remonty, które chcesz zrobić. Rozmowa ze specjalistą od udzielania pożyczek jest najlepszym sposobem, aby się dowiedzieć, na ile cię stać. Jest to też czas na uzyskanie wstępnej zgody na kredyt hipoteczny. Jak znajdziesz swój idealny dom, to wraz z ofertą musisz pokazać sprzedawcy, że masz środki finansowe na jego zakup, jeśli chcesz, aby twoja oferta została wzięta pod uwagę.

REKLAMA

Dlaczego właściciel sprzedaje?
Zrozumienie, dlaczego sprzedawca się przenosi, może ci pomóc przy negocjacji. Może przeprowadzać się czy to z powodu zmiany pracy, czy w wyniku ważnego wydarzenia życiowego, a może po prostu chce zmiany bez ważnego powodu. Dobry agent nabywcy spróbuje dowiedzieć się tych informacji i ocenić, jak elastyczny (lub nie) może być sprzedawca podczas negocjacji. Zmotywowany sprzedawca, który musi się szybko przeprowadzić lub którego dom był już na rynku, jest bardziej skłonny do współpracy z tobą niż ktoś, kto nie śpieszy się z przeprowadzką.

Jak długo dom jest na rynku?
Im dłużej dom jest na rynku, tym większa teoretycznie motywacja sprzedawcy do zawarcia umowy. Dom traci na atrakcyjności, jeśli na początku miał zbyt wysoką cenę, co powoduje konieczność wielokrotnych obniżek. Historia domu pokazująca wiele obniżek cen i zbyt długą obecność na rynku może sprawić, że kupujący mają wrażenie, że coś jest z domem nie tak i obawiają się jego kupna. To daje doskonałą okazję do negocjacji umowy.

Jaka jest okolica?
Zawsze możesz zmienić wystrój domu i rzeczy, których nie lubisz, ale okolica na pewno pozostanie. Ważne jest, aby lubić otoczenie, w którym będziesz mieszkać przez następne lata. Twój pośrednik nieruchomości może pomóc ci znaleźć kluczowe informacje, takie jak udogodnienia dla społeczności, statystyki przestępczości, oceny szkół i natężenie ruchu w miejscu, w którym będziesz mieszkać.

Ile lat ma dach?
Spójrzmy prawdzie w oczy: dachy są drogie. Jeśli okres użyteczności dachu domu dobiega końca, to wkrótce po wprowadzeniu do domu będziesz musiał go wymienić, co będzie kosztowało tysiące dolarów. Innymi słowy, jeśli opis domu w reklamie nie zawiera wieku dachu, zapytaj o to, aby uniknąć kosztownego wydatku później.

Czy dom znajduje się w strefie powodziowej lub jest podatny na klęski żywiołowe?
Nieruchomość znajdująca się w strefie powodziowej lub innym obszarze klęski żywiołowej może wymagać dodatkowego ubezpieczenia. Na przykład domy znajdujące się w wyznaczonej przez federację strefie powodziowej wysokiego ryzyka wymagają ubezpieczenia powodziowego. Podobnie, jeśli kupujesz dom w Kalifornii, w którym trzęsienia ziemi są częste, być może trzeba wykupić ubezpieczenie od trzęsień ziemi. Kolejna wskazówka: upewnij się, że kupiłeś wystarczająco wysokie ubezpieczenie domu, aby pokryć koszty całkowitej odbudowy domu, jeśli zostanie zniszczony. Jeśli nie jesteś ubezpieczony, możesz zostać obciążony ogromnym rachunkiem za naprawę lub przebudowę domu w przypadku poważnej katastrofy.

Czy były przeprowadzone unowocześnienia lub poważne remonty?
W niektórych przypadkach historia nieruchomości i opis domu nie są zgodne z prawdą. Dom może być reklamowany jako mający cztery sypialnie, ale jeden z tych pokoi może być nielegalną dobudówką, która nie jest zgodna z lokalnymi przepisami budowlanymi. Dowiedz się, jakie poważne naprawy lub remonty wykonał sprzedawca od czasu posiadania domu i poproś o oryginalne gwarancje producenta na wszelkie urządzenia lub systemy, jeśli zostały wymienione i ciągle powinny być na gwarancji. Znajomość historii ulepszeń domu może pomóc lepiej ocenić jego stan i zrozumieć cenę wywoławczą sprzedawcy.

Ile lat mają urządzenia i główne systemy?
Wiedza na temat przewidywanej żywotności podstawowych systemów i urządzeń, takich jak klimatyzator, piec, podgrzewacz wody, pralka, suszarka i piec, może pomóc w przewidzeniu poważnych kosztów naprawy lub wymiany. Jeśli te elementy są już pod koniec okresu przydatności, poproś sprzedawcę o zakup gwarancji domowej, która może pomóc w pokryciu kosztów wymiany.

Czy są zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa?
Farba ołowiowa, radon czy pleśń to poważne zagrożenia dla zdrowia. Ich usuniecie może być kosztowne. Prawo stanowe wymaga od sprzedających, aby poinformowali kupujących o tych problemach, jeżeli sami mają wiedzę na ten temat. Poproś sprzedawcę o dostarczenie dokumentacji, jeśli wystąpiły wcześniejsze problemy i dowiedz się dokładnie, co zrobiono, aby je rozwiązać. Jeśli podejrzewasz, że są problemy, mimo że sprzedający o tym nie wiedzą lub inspektor domowy sugeruje dodatkowe testy, będziesz musiał zapłacić dodatkowo za te wyspecjalizowane usługi.

Czy są jakieś inne problemy z domem?
Sprzedawcy są zobowiązani do wypełnienia formularza zawierającego pytania na temat ogólnego stanu domu. Niestety nie zawsze zdają oni sobie sprawę ze stanu, w jakim znajduje się ich dom lub mogą coś pominąć. Ważne jest, aby profesjonalny inspektor przeprowadził inspekcję w domu natychmiast po podpisaniu umowy zakupu, żeby poznać faktyczny stan domu, który kupujesz.

Raport z inspekcji określa ogólny stan domu i może pomóc w negocjowaniu kosztów napraw lub kredytów opłaconych przez sprzedawcę przed zamknięciem umowy. Jeśli w domu występuje zbyt wiele problemów i sprzedający nie chce dać ci kredytu na naprawy, albo ty nie chcesz kupować domu w takim stanie, będziesz mógł wycofać się z umowy bez kary i odzyskać swój depozyt.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.

Mariusz „Mario” Misiewicz
HomeSmart Connect
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot. Alexander Raths/Depositphotos.com

REKLAMA

2109576205 views

REKLAMA

REKLAMA

2109576437 views

REKLAMA

REKLAMA

2111372828 views

REKLAMA

2109576578 views

REKLAMA

2109576677 views

REKLAMA

2109576785 views