Giganty z "Krzemowej Doliny" przed sądem

Firma Interval Licensing, należąca do współzałożyciela firmy Microsoft, Paula Allena, pozwała 11 firm, głównych graczy na rynku elektronicznym, takich jak Apple, Google i Facebook. Zarzuty dotyczą pogwałcenia praw patentowych.

fot.Paul Allen (w środku) pozwał do sądu potentatow z Doliny Krzemowej

Na liście pozwanych są także AOL, eBay, Netflix, Office Depot, OfficeMax, Staples, Yahoo i YouTube.

Pozew, złożony w sądzie rejonowym w stanie Waszyngton, dotyczy innowacji związanych z internetowymi wyszukiwarkami i sposobem prezentacji wyników ich pracy. W oskarżeniu stwierdzono, że nielegalnie wykorzystane patenty były również wykorzystane w rozwoju e-commerce.

Przedstawiciele Google’a, Facebook’a i eBay’a stwierdzili, że nie zarzuty są bezzasadne. Zwłaszcza, że co prawda Interval jest właścicielem pakietu patentów, ale nie prowadzi produkcji. Pozostałe firmy wymienione w pozwie, m.in.: Apple, AOL, Office Depot, Netflix, OfficeMax nie odniosły się do oskarżeń zawartych w pozwie.

Rzecznik Facebooka, Andrew Noyes, całą sprawę komentuje: „Zarzuty są kompletnie bezzasadne. Nie omieszkamy bronić się z całą stanowczością.”

Rzecznik prasowy firmy Google w odpowiedzi na oskarżenia wystosował oświadczenie: „Niestety, pozew przeciwko najbardziej innowacyjnym amerykańskim firmom odzwierciedla tendencję do walki w sądzie, zamiast na rynku. To innowacje, a nie oskarżenia wprowadzają na rynek produkty, które służą milionom ludzi na całym świecie.”

Profesor Mark Lemley z Uniwersytetu Stanforda, specjalista od prawa patentowego stwierdził, że na sprawę trzeba spojrzeć również przez fakt, kto finansował założycieli firmy Googl – Sergieya Brina i Larry Page’a – na początku ich działalności. Istotne znaczenie będzie miał tutaj fakt, że był to właśnie Paul Allen.

Eksperci są jednak zgodni, że pozwy w sprawach patentowych, wnoszone przez firmy nie prowadzące produkcji to czerwona lampka dla wymiaru sprawiedliwości.

Paul Allen to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Zajmuje 37. miejsce na liście miliarderów Forbsa. W 1992 roku założył Interval Research. Celem przedsięwzięcia był rozwój technologii komputerowej, zwłaszcza w zakresie komunikacji.

Zdaniem powoda, koncerny Interval Licencing, to wciąż on jest właścicielem patentów. Allen, wraz z Billem Gates’em, założył Microsoft. Wycofał się z zarządzania spółką, kiedy w 1983 roku stwierdzono u niego nowotwór złośliwy. Wtedy zastrzegł, że chce aby w przypadku jego śmierci, jego majatek szacowany na 13,5 miliarda dolarów został przekazany na cele dobroczynne.

AP (REUTERS)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*